Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ptolemaiosztól a térinformatikai rendszerekig

Szöveg: Révész Béla |  2015. február 5. 13:43

Kilencvenhat évvel ezelőtt, 1919. február 4-én jött létre az első önálló hazai térképező szervezet. A magyar katonai térképészet napját a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara rendhagyó vetélkedővel ünnepelte meg.

1595987177

Egyszerre volt ünnepi és oldott a hangulat a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus dísztermében február 4-én délután. Az MH Geoinformációs Szolgálatnál (MH GEOSZ) előző nap rendezett ünnepi állománygyűlés után a szervezők úgy döntöttek, kicsit másképpen is megünneplik a katonai térképészet legfontosabb napját. Az egyetem Katonai Vezetőképző Intézet Műveleti Támogató Tanszéke az MH Geoinformációs Szolgálat, a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft., a Magyar Hadtudományi Társaság Geoinformációs Szakosztálya és az NKE Biztonságpolitikai Szakkollégium együttműködésében szellemi vetélkedőt hirdetett az NKE hallgatói részére, s a rendezvény sikerét jól jelezte, hogy az eredetileg nyolc induló csapatban maximalizált számot fel kellett emelni tizenkettőre.

Dr. Kállai Attila alezredes, egyetemi docens, a tanszék Katonaföldrajzi és Tereptan Szakcsoportjának vezetője köszöntőjében röviden összefoglalta a magyar katonai térképészet napjának előzményeit. „Közel száz év eredményére méltán lehetünk büszkék" – fogalmazott. Az alezredes azt is bejelentette, hogy hagyományteremtő szándékkal, a mostani eseménnyel kezdődően minden évben átnyújtanak az első évfolyam honvéd tisztjelöltjeinek egy olyan tereptani oktatócsomagot, amely négy éven át végigkísérheti majd tanulmányaikat.

1595987177

Kállai alezredes hangsúlyozta: bár a vetélkedő kulcsszava a játékosság, az oktatók nagyon is komolyan veszik a rendezvényt, ezért az eseményre és a zsűribe is olyan szervezetek és intézmények képviselőit hívták meg, akik szakmai eredményeik alapján emelik az esemény rangját. Az MH Geoinformációs Szolgálat és az ESRI Magyarország Kft. képviselői mellett a tanszék docense külön megköszönte a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. közreműködését, amely értékes tárgyjutalmakat ajánlott fel a versenyzőknek. A zsűri elnöke, dr. Isaszegi János nyugállományú mérnök vezérőrnagy, a Zrínyi Kiadó megbízott vezetője a díjak kiosztásánál így kellemes kötelességének tudott eleget tenni: a győztes csapatokon kívül a felajánlott tárgyjutalmak nagy száma miatt egyetlen résztvevő sem távozott üres kézzel.

A vetélkedő szűk egy órán keresztül tartott. A menete egyszerű volt, a feladatok már nem annyira. Három elméleti témakört adtak meg: katonai térképészet (ahogyan az alezredes fogalmazott: Ptolemaiosztól a térinformatikai rendszerekig), általános- és katonaföldrajz, valamint térkép és tereptan. Mindegyik körben tíz-tizenöt kérdés szerepelt, négy lehetséges válasszal, amelyekből értelemszerűen csak az egyik volt helyes. A papírra írt válaszokat minden körben azonnal begyűjtötték, így a zsűri már menet közben elkezdte összesíteni az eredményeket. A kérdések között akadt egészen egyszerű és humoros, de olyan is, amely láthatóan komoly fejtörést okozott a versenyzőknek. Az elméleti részt kiegészítette egy gyakorlati is: minden csapatból egy fő nem az asztaloknál versenyzett, hanem az előzőleg kiosztott navigációs készülék és egy megadott koordináta segítségével a campus területét fésülte át. A feladata egy kódot tartalmazó tábla megtalálása volt, amellyel a megadott időn belül kellett visszatérnie.

1595987177

Egy vetélkedő lényege, hogy valaki megnyerje, az egyetem rendezvényén azonban valóban igaz volt a közhely: a részvétel a lényeg. A verseny folyamán végig megmaradt a kezdeti oldott, humoros hangulat, a hallgatók láthatóan élvezték, hogy így emlékezhetnek a 96 éve alakult magyar katonai térképészetre. A rendezvény maradéktalanul elérte fő célkitűzését, a témakörök alapját jelentő szakterületek népszerűsítését.

Fotó: Galovtsik Gábor