Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Rendhagyó beavatás egy tánckrónika születésébe

Szöveg: Kovács Dániel |  2014. november 1. 7:03

Számos sikeres előadás után szűk közönségnek, a Honvéd Együttes próbatermében tartott nagy sikerű prezentációt Zsuráfszky Zoltán, a Honvéd Együttes és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője az évek óta sikeres Székely Dózsa György című darabjáról, október 31-én, pénteken. A nézők ezúttal „testközelben” találkozhattak a darab alkotóival, címszereplőivel és táncosaival, akik néhány látványos részletet is előadtak a népszerű táncjátékból és a kulisszatitkokra is fény derült.

Négy évvel ezelőtt, Szegeden láthatta először a közönség a nagyszabású tánckrónikát. „Bennem nagyon régóta él Dózsa alakja. Húsz-harminc éve szerettem volna már megcsinálni ezt a darabot, azóta, hogy láttam Kósa Ferenc Ítélet című filmét, mely meghatározó élmény volt számomra" – emlékezett Zsuráfszky Zoltán koreográfus-rendező, aki azt is elárulta, nem akarta, hogy az első két előadás után feledésbe vesszen a mű, ezért a 2010-es szegedi bemutatót követően néhány alakalommal a Művészetek Palotájában is előadták a produkciót.

1595981729

Ez év nyarán, a Dózsa-féle parasztfelkelés 500. évfordulója alkalmából egy nagyszabású erdélyi és hazai turné következett a felújított Székely Dózsa György című előadásból, amit az elmúlt néhány hónapban közel harmincezren láthattak Temesvártól Sepsiszentgyörgyön és Kolozsváron át Szekszárdig. A nyári turné-sorozat zárásaként pedig a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon aratott óriási sikert.

A táncjáték ötszáz évvel ezelőtti története a magyar történelem sorsfordító eseményéről, a Dózsa György által vezetett parasztfelkelésről szól. Szuggesztív látomás a múltról, melyben megidéződik a magyarság közös sorsa. A dramatikus táncjátékban megélednek a múlt nagyjai. A címszerepet a népszerű énekes-színész, Novák Péter kapta, aki egyben a magyar népi hagyományokat kiválóan ismerő és közvetítő táncos előadó. Nemcsak a karizmatikus, harcos Dózsa alakja elevenedik meg a színpadon, hanem a szerelmes és tragikus hős is. Az ember, aki a társadalmi egyenlőség nevében küzd az idegen elnyomás és a zsarnokság ellen.

A krónika a Ghymes együttesből ismert Szarka Tamás dalaival színes tablót fest a történelmi korról.

„Mikor a Benyovszkyról készített darabon dolgoztunk, kiváló, komoly és szép zenéket kaptunk a Ghymestől, ezen felbuzdulva kértük meg Szarka Tamást, hogy a Dózsa Györgyhöz megírja a dalokat" – mondta Zsuráfszky Zoltán.

1595981729

„A dramaturgia úgy épül fel, hogy keverednek a valós, történelmileg hiteles elemek a képzelet szülte eseményekkel, mint például a szerelmi szál vagy a boszorkánylátomás, melyek színesítik az előadást" – tudtuk meg Vincze Zsuzsától. A darab társszerzője felelevenítette az első szegedi előadás érdekességeit is, amikor több ország képviselői, köztük törökök is színpadra léptek a produkcióban. Az egyik jelenetben komoly bonyodalmak adódtak a főpróbán, amit prominens török diplomaták is megtekintettek, ugyanis a műben megjelenik az az egyébként valós történelmi esemény is, mikor Dózsa győztes párviadalt vív a szendrei lovas szpáhik vezérével, az epeirosi Alival. A török vendégek meglátva a párviadal-jelenetet, amelyben a győztes Dózsa kardjára tűzi a török vitéz fején, komolyan sérelmezték ezt a látványt, így ez a véres momentum bemutatón kivételesen kimaradt.

A Magyar Művészeti Akadémia támogatásában és társzervezésében megvalósult rendhagyó prezentáción Tóth Kázmér díszlettervező, Makó Péter tánczenei szerkesztő, és az előadás címszereplője, Novák Péter is beavatta a közönséget egy-egy műhelytitokba. Az MMA színházművészeti tagozata részéről Béres Ilona és Rátóti Zoltán színművészek is részt vettek a prezentáción.

A Székely Dózsa György számos sikeres előadás után november 30-án búcsúzik a közönségtől az Erkel Színházban.

1595981729

Fotó: Dévényi Veronika