Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Testközelbe hozott történelem

Szöveg: Snoj Péter |  2014. január 29. 7:29

Szokatlan látványban volt részük azoknak, akik az elmúlt hétvégén a Zamárdi Fekete István Általános Iskola környékén jártak, hiszen a szombati nap ellenére diákok töltötték meg az intézmény udvarát. Az iskolában ugyanis idén is megrendezték a Doni Emlékcsatát.

1595966210

Az állomásokon katonai hagyományőrzők várták a gyerekeket

„Az első emlékcsatát még 2002-ben szerveztük meg. Talán A Pál utcai fiúk című regény adta az ihletet, hogy jó lenne egy katonás játék, ami a gyerekek szórakoztatása mellett megemlékezik a doni hősökről is" – idézte fel a honvedelem.hu érdeklődésére a kezdeteket Tarr Péter, az iskola igazgatója.

A szervezőket a téli időjárási viszontagságok sem riasztották el a megvalósítástól. Az igazgató elárulta: az iskolai akadályversenyek többségét a tavaszi-nyári hónapokban rendezik meg, ezért a Doni Emlékcsaták elnevezésű program igazi kihívás a diákok részére, hiszen – egyebek mellett – megismerhetik, hogy milyen hóban menetelni és feladatokat végrehajtani.

A feladatok változatosak és ráadásul minden évben megújulnak, így azok számára is tartogatnak kihívásokat, akik már több éve részt vesznek a rendezvényen – tette hozzá az igazgató, akitől megtudtuk azt is, hogy az idei emlékcsata során a csapatoknak rendezett, mondhatni katonai oszlopban, zászlót maguk előtt hordozva kellett menetelniük állomásról-állomásra. Külön kihívás volt számukra a katonai hagyományőrzők által felállított és üzemeltetett állomások megtalálása, ahol egy-egy feladat várt rájuk. Ennek sikeres teljesítését az állomásparancsnok aláírásával igazolta, s csak ennek után indulhatott tovább a csapat a következő állomás felé.


1595966210

Számos feladatnak a játék mellett történelemtanító szerepe volt

A nap végére a gyerekek megtanulták, miként kell sebesülteket hordágyon szállítani, gyakorlógránátot dobni, célba lőni, paintball harcokban győzedelmeskedni és megismertek számtalan, a második világháborúban használt tárgyat, amelyek a történetét a hagyományőrzők mesélték el nekik.

„Hasznosak ilyen és az ehhez hasonló rendezvények, hiszen a gyerekek közelebbről megismerhetik a történelmet. A történelemkönyvekben csak képeket látnak, nem is tudják elképzelni, hogy egy akkori egyenruha hogy is nézhetett ki valójában. Itt pedig közelebbről megnézhetnek többféle egyenruhát, megfoghatják a sisakot és a hatástalanított fegyvereket. Testközelbe hozzuk a történelmet a gyerekeknek" – mondta Tóth Dávid katonai hagyományőrző.

Tarr Péter iskolaigazgató szerint a minden évben megrendezett emlékcsata pozitív hatása egyértelműen mérhető. Olyan gyerekek is visszajárnak e rendezvényre, akik akik már évekkel korábban elballagtak.

1595966211

Rossz válasz vagy nem elég katonás menetelés esetén guggolás volt a büntetés

Fotó: a szerző felvételei