Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Gyors eredményekre lenne szükség Közép-Afrikában

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2013. december 10. 10:49

Új helyzettel találta szemben magát a francia hadsereg a Közép-afrikai Köztársaságban, mert eddig nem kellett vallási ellentétek mentén kialakult konfliktusokba beavatkoznia, ráadásul az országban nincsenek terroristák, sokkal inkább polgárháborús helyzetről lehet beszélni. Ha nem sikerül viszonylag gyorsan eredményeket elérni, akkor az egész régió destabilizálódhat – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Marsai Viktor Afrika-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója.

„A muszlim csoportokat egyesítő Séléka soraiban egészen biztosan vannak külföldi, például csádi harcosok, de a mostani ismereteink szerint az ernyőszervezetnek nincs kapcsolata a globális dzsihád-csoportokkal. Ez azonban nem jelenti azt, hogy később ne jelenhetnének meg terroristák hiszen közel van Nigéria, ahol már működnek ilyen csoportok. A Közép-afrikai Köztársaságban zajló konfliktus például ebben is különbözik a Maliban történtektől, itt inkább a ’90-es évek legrosszabb afrikai polgárháborúihoz hasonlót láthatunk" – mondta Marsai Viktor.

A terep is eltér attól, amivel a franciák eddig szemben találták magukat: az átlátható, a drónoknak, a repülőgépeknek kedvező nyílt táj helyett egy őserdei környezet fogadta a katonákat, ahol könnyű megbújni. Nem könnyíti meg a rendezést az sem, hogy ugyan elsősorban a muszlimok és a keresztények közötti ellentétéről lehet beszélni, de a különböző törzsek, népcsoportok egymásnak feszüléséről is szó van, gyakran néhány tucat fős milíciák portyáznak az országban, vagy késekkel, machetékkel és lándzsákkal felszerelt falusiak ragadták kezükbe egy-egy körzet ellenőrzését.

1595964067
A Séléka lázadói egy fosztogatót fogtak Banguiban
(fotó: AFP)

„Egy ilyen helyzetben a bevonuló francia csapatok csak azt tudják tenni, hogy szétválasztják a feleket, sokat járőröznek, hogy megelőzzék az összecsapások, de valódi eredményt elérni nagyon nehéz lesz" – vélte a szakértő.
A francia, valamint az afrikai csapatoknak most az a dolguk, hogy megakadályozzák a mészárlást még legalább 18 hónapig, amikor a tervek szerint választásokat tartanak, de ezzel kapcsolatban még sok a kérdőjel. Egyelőre nincsenek pártok, sem valódi központi vezetés az anarchiába süllyedt országban, így az sem világos, hogy kik képviselik majd a polgárokat, vagyis, hogy kikre szavazhatnak a jövőben.

„A mostani, a puccsal hatalomra került elnök, Michel Djotodia is csak azért maradhat a helyén még másfél évig, mert nincs senki, aki a helyére léphetne, hiszen elődjét, Francois Bozizé államfőt a nemzetközi szervezet nem fogadja el" – mondta MArsai Viktor.
Ennek a harcnak ezért nincs is egyértelműen pozitív vagy negatív fele, hiszen a hatalmat márciusban magukhoz ragadó Séléka harcosai, illetve az ellenük fellépő, a keresztényeket tömörítő Antibalaka is rengeteget kegyetlenkedett a civilekkel. Ráadásul a vallási és a törzsi ellentét destabilizálhatja az egész régiót, ezért fontos a környező államoknak is a gyors rendezés – fűzte hozzá.

Habár számos ásványkincsben, például uránércben, aranyban és gyémántban gazdag, az alig 4,6 millió lakosú Közép-afrikai Köztársaság az egyik legszegényebb ország a világon, hosszú ideje lényegében semmiféle törvény nem szabályozza a működését. A köztársaságot a Séléka szövetség lázadóiból megalakult kormány irányítja azóta, hogy márciusban több ezer fegyveresük megszállta Banguit, a fővárost, eltávolították a hatalomból Francois Bozizé államfőt, és az elnöki tisztséget a lázadók koalíciójának vezetője, Michel Djotodia vette át. Az új elnök elvileg feloszlatta a Sélékát, a szervezet tagjai azonban rémtetteket követtek el Banguiban: gyilkoltak, nőket erőszakoltak meg, kirabolták a segélyszervezeteket és az árvaházakat.

1595964067
Civilek menekülnek a Séléka elől Damarában, amely az utolsó fontosabb város Bangui előtt
(fotó: AFP)

A súlyos jogsértések miatti felháborodás nyomán vidéken néhány hónapja keresztények saját fegyveres mozgalmat hoztak létre. Ennek tagjai többnyire falusi lakosok, akik vadászpuskákkal és bozótvágó késekkel próbálták közösségeiket megvédeni a Séléka támadásaitól, de harcosaik számos vérengzést is elkövettek muzulmán civilek ellen – adta hírül nemrégiben az MTI. A lakosság fele egyébként keresztény, 15 százaléka pedig muszlim.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtökön adta meg a felhatalmazást Franciaországnak és az Afrikai Uniónak a katonai beavatkozásra a rend helyreállítása és a civil lakosság védelme érdekében. Ezt követően Francois Hollande francia államfő még este bejelentette, hogy Franciaország azonnal akcióba lép. Azóta már a teljes, 1600 fős francia kontingens megérkezett a Közép-afrikai Köztársaságba, a katonák nagy része Banguiban teljesít szolgálatot, de az ország nyugati részén is vannak francia egységek.

A francia televíziók helyszíni tudósításai szerint a viszonylagos nyugalom ellenére a fővárosban még mindig félelem uralkodik. Annak ellenére, hogy a legfőbb utakat a francia katonák ellenőrzik, a mellékutcákban és a távolabbi kerületeken továbbra is lövések dördülnek. A beszámolók szerint a mészárlásoktól rettegő emberek nem mernek kimenni az utcára, a városban csend honol, a helyiek arra várnak, hogy a francia hadsereg ne csak a főbb utakon járőrözzön, hanem fogja el a házakban bujkáló milicistákat.
A Közép-afrikai Köztársaság elnöke vasárnaptól háromnapos gyászt rendelt el „a tragikus események" áldozatainak emlékére.

„A helyzet jelenleg a védelmi és biztonsági erők ellenőrzése alatt áll" – mondta az államfő rádiós beszédében. A lázadók korábbi vezetője együttérzését fejezte ki minden közép-afrikai lakosnak, kiemelve a fővárosiakat, akiket a leginkább érintettek a mészárlások. A külföldi beszámolók szerint eddig 460 ezer embernek kellett elhagynia otthonát, és az ország lakosságának több mint a negyede külföldi segélyre szorul.

1595964067
A francia katonai konvoj Bangui felé tart (fotó: AFP)