Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

308, maradhat?

Szöveg: Trautmann Balázs (washingtoni tudósító) |  2015. április 10. 21:29

Az amerikai haditengerészet legfrissebb, 30 évre szóló hajóépítési terveiben egy 308 hajóegységből álló flotta felépítése és fenntartása szerepel célként. Ez két hajóval többet jelent, mint az előző évben benyújtott, hasonló terv.

A két plusz hajóegység a tizenkettedik, San Antonio-osztályú, helikoptereket is hordozó, partraszállást támogató hajó (LPD) illetve a negyedik, előretolt úszó bázisként szolgáló hajó (Afloat Forward Staging Base) lenne.

Érdekesség, hogy az LPD-osztályú hajóra a haditengerészet eredetileg nem tartott igényt, azt a fegyvernem költségvetését meghatározó Kongresszus szavazta meg.

1595991058

A tervezet természetesen idén is jelzi: a jelenleg érvényben lévő, törvényben megfogalmazott költségvetési megszorítások folytatása esetén nem látják végrehajthatónak sem a hosszú távú hajóépítési terveket, sem a jelenleg érvénes amerikai védelmi stratégiában a haditengerészetre rótt feladatokat. A költségvetési források szűkössége miatt jelent veszélyt a jelenlegi Ohio-osztályú, nukleáris meghajtású, atomtöltetű ballisztikus rakétahordozó tengeralattjárók leváltása. A jelenlegi tervek szerint a 2030-as években 12 új, szintén nukleáris meghajtású tengeralattjáró venné át a feladataikat.

Nem ért egyet a Kongresszussal a haditengerészet a jelenleg hadrendben álló 22, Ticonderoga-osztályú cirkálóval kapcsolatban sem. A tengerészek ezekből 11-et modernizálnának, hogy a jelenlegi flotta 2045-ig hadrendben maradhassanak. A Kongresszus tervei szerint azonban a cirkálóknak 2036 és 2039 között menniük kell.

Címkékhaditechnika