Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A kémnő, akit Dachauban végeztek ki

Szöveg: Snoj Péter |  2014. március 23. 11:01

Szabadság! – hagyta el Noor Inayat Khan száját az utolsó szó, mielőtt egy német SS tiszt tarkón lőtte Dachauban, az egyik hírhedt koncentrációs táborban.

Inayat Khan indiai származású és orosz születésű volt, így elsőre talán érthetetlen, hogyan került a táborba. A brit titkosszolgálat (SOE) megbízásából tartózkodott Franciaországban, amikor elfogták, majd hosszas kínzások és vallatások után kivégezték.

Indiai hercegi pár leányaként látta meg a napvilágot 1914-ben, Moszkvában. A család egészen a nagy háború kitöréséig Oroszországban élt. A közelgő veszélytől tartva Londonba költöztek, majd a ’20-as évektől kezdve Franciaországban éltek egészen a második világháború kirobbanásáig. A hódító németek elől újra Angliába menekültek. Az egyébként pacifista elveket valló Khan ekkor úgy döntött, hogy csatlakozik a németek ellen vívott háborúhoz. „Bár lenne pár indiai, aki sikereket és dicsőséget érne el ebben a háborúban! Ha lenne egy vagy két bátor igaz lelkű hazafi, biztos hatalmas előrelépés volna Anglia és India kapcsolatában" – tartotta Noor.

1595969112
Indiai hercegnő volt

Katonai szolgálatát a brit légierő női osztagában kezdte meg, ahol vezeték nélküli rádiókezelőnek tanult. A társai közül magasan kiemelkedő Noor Inayat Khan hadnagyot hamar beválasztották a brit titkosszolgálat franciaországi műveletekért felelős részlegébe, ahol már nyíltan terepen való önállóságra képezték. Jeanne-Marie Regnier álnéven érkezett Észak-Franciaországba, hogy felvegye a kapcsolatot a helyi ellenállással. Feladata szerint folyamatos rádiókapcsolatot kellett fenntartania Anglia és a hazájukért rendületlenül harcoló francia ellenállók között.

Vesztét feltehetően egy kettős ügynök okozta, aki több társával együtt Noort is feldobta. A németek hamar elfogták, és azonnal vallatni kezdték. A kihallgató tiszt feljegyzéseiből kiderült, hogy sokadik próbálkozás után sem sikerült megtörni a makacs ügynököt. Ám ugyanezen jegyzetekből az is kiderült, hogy a több mint egy hónapon át tartó fogság alatt kétszer is sikerült megszöknie, s csak nagy erőfeszítések árán sikerült újra elfogni.
Hadifogsága alatt számtalan alkalommal kísérelt meg újabb szökéseket, amelyekből pár sikerült is, de végül mindig újra a táborban találta magát. Véget nem érő próbálkozásainak eredménye az lett, hogy fogságának utolsó három hónapját kezénél és lábánál fogva leláncolva töltötte. Majd eljött 1944. szeptember 11-e, amikor három szintén női fogollyal együtt a dachaui koncentrációs táborba szállították. Utolsó kísérlet gyanánt még egyszer megpróbálták kihallgatni: szemtanúk szerint az egyik helyi SS tiszt minden fizikai erejét bevetette, hogy szóra bírja Noort, sikertelenül.

1595969113
A francia ellenállás és London közötti kapcsolatot biztosította

Két nappal később hajnalban a négy titkos ügynöknőt kiállították a tábor közepére, és hátulról tarkón lőtték őket. Noor Inayat Khan utolsó szava tisztán érthető volt, mielőtt a halálos lövés végzett vele: szabadság!