A Szent Korona megtalálása
Szöveg: Zilahy Tamás | 2012. szeptember 8. 8:10A Szent Korona nemzeti történelmünk szimbóluma. Hányattatott sorsának egyik epizódja során, az 1848/49-es szabadságharc leverése után az osztrák rendőrség egy bizottságot hozott létre az időközben elrejtett Szent Korona felkutatására. Pontosan 159 évvel ezelőtt, 1853. szeptember 8-án meg is találták a koronát rejtő ládát.
A Szent Koronával történelmünk ezer éve alatt 55 királyt koronáztak meg. (Csak két magyar király fejére nem került föl: II. János Zsigmondéra, aki névleg uralkodott, valamint II. Józsefére, a kalapos királyéra, aki saját akaratából nem koronáztatta meg magát.)
Első, államalapító keresztény királyunknak II. Szilveszter pápa az 1000. évben küldött koronát, amelyet ma is Szent István koronájaként tisztelünk. Az 1044-es ménfői csata után Henrik császár birtokába került, aki visszaküldte azt a pápának Rómába. A korona számos későbbi vizsgálata nem igazolta annak Istvánhoz fűződő legendáit: feltételezhető, hogy az ereklye az 1070-es évek után, de valószínűleg 1300 előtt készült.
Zsigmond király siklósi fogságakor, 1402-ben a bárók a „Szent Korona joghatósága" nevében kormányoztak, felfogásuk szerint a korona az országé.
1439-ben Habsburg Albert király halála után felesége, Erzsébet elraboltatta a koronát Visegrád várából.
Ezután a gyermek V. László helyett a török veszedelem következtében a lengyel királyt, Jagelló Ulászlót koronázták meg vele, aki 1444-ben elesett a várnai csatában. Így ismét László lett az uralkodó, de közben anyja elzálogosította a koronát a császárnál. Mátyás királynak csak 1463-ban – 60 ezer aranyért – sikerült azt visszavásárolnia.
A mohácsi vész után Szapolyai Jánost tették királlyá Fehérváron, majd egy hónap múlva ugyanott Habsburg Ferdinándot koronázták meg. Később Szlavóniába menekítették az ereklyét, amit Szolimán szultán a csata első évfordulóján Mohácsra hozatott és átadott János királynak. János halála után felesége, Izabella Erdélybe vitte, ahol 1551-ben Ferdinánd embereinek adta át. Ettől kezdve Bécsben őrizték, de a koronázásokat Pozsonyban tartották.
Az ereklyét II. Rudolf Prágába vitette, de Bocskai István fejedelem a bécsi békében kikötötte, hogy haza kell hozni. Igaz, ez csak 1608-ban történt meg, amikor Mátyás főherceg Pozsonyba szállíttatta. A 17–18. században, majd a napóleoni háborúk során is többször vándorolt a korona; II. József, a kalapos király a bécsi kincstárban helyeztette el, majd Budára szállíttatta.
A feljegyzések szerint a feladattal kapcsolatosan Kossuth Lajos kormányzó, Szemere Bertalan miniszterelnök, belügyminiszter, valamint Duschek Ferenc pénzügyminiszter egyeztettek, és a koronaékszerek elszállítása mellett döntöttek. A Szent Koronát menekítők 1849. augusztus 15-én érkeztek Orsovára, ahol elásták a koronát rejtő ládát, a rejtekhely közelében lévő fán egy jelet hagytak, majd a helyszínről térképet készítettek. Kossuthot az emigrációban, utólag tájékoztatták az elrejtésről.
A szabadságharc leverése után az osztrák rendőrség bizottságot hozott létre a Szent Korona felkutatására, és 1853. szeptember 8-án meg is találták az ereklyéket rejtő ládát, amely a viszontagságok közben igencsak megrongálódott, a benne lévő tárgyak és tokjaik átázva, iszaposan kerültek elő, a koronázási kard a rozsdától csaknem teljesen tönkrement. Az ereklyéket ezt követően Bécsbe vitték, ahonnan azok később ismét Budára kerültek. A Szent Koronát ezután többek között Ferenc József koronázásakor lehetett látni. Az utolsó koronázás 1916-ban Budán volt, amikor IV. Károly fejére került.
A második világháború végén a koronázási jelvényeket Szálasi Ferenc utasítására a koronaőrök kivitték Magyarország területéről. Jobban mondva, az őrzésre felesküdött őrök kimenekítették az ereklyéket az országból, amelyeket azután az ausztriai Mattsee-ben ásták el. A koronaőrök utolsó parancsnokuk, vitéz bankói Pajtás Ernő koronaőr ezredes irányításával ameddig csak lehetett, menteni igyekeztek ereklyéinket, majd végül a parancsnok az amerikaiak előtt felfedte a korona rejtekhelyét.
Az amerikai 7. hadsereg parancsnoka megengedte a koronaőrség parancsnokának, hogy az ereklyéket tartalmazó ládát a főhadiszállásig, egészen Heidelbergig kísérje. Ezzel a mozzanattal a Szent Korona amerikai őrzés alá került, a magyar királyi Koronaőrség pedig 1945-ben megszűnt.
Az átadási ünnepség a Parlament kupolatermében történt, ahol az amerikai elnököt Cyrus Vance külügyminiszter képviselte. A koronázási jelvényeket ezután a Magyar Nemzeti Múzeumba szállították, hogy a visszaadás egyik feltételeként a magyar nép számára látogatható helyen legyenek. Említsük meg, hogy a koronázási palástot a mai napig is ott őrzik.
1999. december 21-én az Országgyűlés elfogadta a Szent Koronáról szóló 2000. évi. I. törvényt, melynek értelmében a Szent Koronát 2000. január 1-jén ünnepélyes keretek között, a jogarral és az országalmával együtt a Parlament kupolacsarnokába szállították, ahol a Köztársasági Őrezred koronaőrző egysége kapta meg a biztonságos őrzésének feladatait.
Az Országgyűlés 2010. december 20-án módosította a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvényt. Ennek értelmében ismét a Magyar Honvédség feladatai közé került a Szent Korona, valamint a hozzá tartozó koronázási jelvények protokolláris és biztonsági őrzése. A Honvéd Koronaőrség 2011. május 30-án – a hősök emlékünnepéhez kapcsolódva – kezdte meg a koronázási jelvények parlamenti oltalmazását.
Fotó: Archív