Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonatörténelmi fotók nyomában… (7. rész)

Szöveg: Snoj Péter |  2013. december 15. 11:32

Sorozatunk e heti részében egy Kínában, a pekingi Tienanmen téren készült képet veszünk nagyító alá. A fotós egy igazán különleges pillanatot örökített meg 1989-ben.

A kínai diáklázadás véres elfojtása idején Jeff Widener fotóriporter is Pekingben tartózkodott. Világhírűvé vált fotóját június 5-én kattintotta el.

1595964355
Peking, Tienanmen tér, 1989. június 5.

Az Associated Press fotósaként az volt a feladata, hogy megörökítse a lázadás leverésének legfontosabb pillanatait. Hogy átlássa az utcákon tolongó kavarodást, a Beijing (= Peking) Hotel tetejét választotta megfigyelő helynek, ahonnan tökéletes rálátása volt a Mennyei Béke terére. Innen látta meg Widener azt a mai napig ismeretlen férfit, aki fehér ingben vágott át azon az úton, amin harckocsik végeláthatatlan sora csikorgott.  A férfi ahelyett, hogy átszaladt volna az úton, megállt a harckocsik előtt, kezében két bevásárló táskával. A vezér tank többször is módosított az irányon, hogy kikerülje, ám az egyesek által Wang Weilinként azonosított férfi minduntalan elé lépdelt. Végül a páncélosok megálltak az út kellős közepén, az ismeretlen férfi pedig mozdulatlanul állt előttük. A lánctalpas fenevadak motorjait sorra állították le a vezetők, s mintha az úton megfagyott volna az idő.

Ezt a pillanatot kapta el Widener és tette a kínai események egyik legismertebb képévé.
A jelenet már csak azért is nagyon különleges volt, mert a harckocsik az elmúlt napokban hasonló esetekben  lassítás nélkül gázoltak át mindenkin. Ezen alkalommal az első harckocsi vezetője nem volt képes teljesíteni a kegyetlen parancsot. 

1595964355
Jeff Widener

Hogy pontosan mi történt utána a fehér inges férfival, senki sem tudja. A videófelvételeken látni, hogy páran oda rohannak hozzá és elrángatják. Egyesek szerint egyszerű civilek vonszolták biztonságba, a kutatások és az elemzések azonban arra engednek következtetni, hogy az ismeretlent elráncigáló férfiak olyan technikát alkalmaztak, amit a mai modern harcművészetek mesterei ismernek. Így elképzelhető, hogy a kínai titkosrendőrség civil ruhásai fogták el. Egy bizonyos: az ismeretlen férfiről soha többé nem hallott senki.

Jeff Widener 1990-ben a Tankos férfi című képéért elnyerte a Pulitzer-díjat, és több nemzetközi lista is beválasztotta a fotót a világ tíz legismertebb fotográfiája közé.

1595964355
A fotós és Pulitzer-díjas képe