Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Luzon hőse

Szöveg: Snoj Péter |  2014. augusztus 10. 14:47

A fülöp-szigeteki Luzonért 1945 januárjában kezdődtek meg a harcok. A háború elején az amerikaiak feladták a szigetet, átengedve azt a japánoknak, de négy évvel később visszatértek és visszaszerezték. John R. McKinney egy közlegény volt a partraszálláskor, a csata végére háborús hőssé vált.

1595976924
Amerikai csapatok a Fülöp-szigeteken

McKinney azon kevesek egyike, akik még életükben megkapták a kiérdemelt Becsület Érdemrendet. A szigetért vívott csata már lecsendesülőben volt 1945. május 11-én, hiszen az amerikaiak már minden stratégiailag fontos területet elfoglaltak. Már csak a megadást megtagadó, rejtőző japán csapatokkal vívtak harcokat. A 11-ére virradó éjjelen McKinney két társával egy géppuskafészekben őrködött. Az elmúlt napok eseménytelensége miatt megpihentek és nem vették észre, hogy japánok közelednek kúszva állásukhoz. Csak akkor ocsúdtak fel, amikor az első katona beugrott árkukba és McKinney felé rontott. Neki sikerült időben M1-es Garand puskája után nyúlni és megakasztani a japán lendületét. Egyik társa nem volt ilyen gyors, ő találatot kapott a második beugró japántól. McKinney őt is lelőtte, harmadik társát pedig utasította, hogy sebesült bajtársukat húzza hátra, biztonságba.

Egyedül maradt az árokban az egyre nagyobb számú ellenséggel szemben. Az állásba betörő japánok rögtön a géppuskát akarták megkaparintani, hogy azt a védők ellen fordíthassák. John az egyik oldaljáraton közel kúszott a géppuska áthelyezésével foglalatoskodó japánokhoz. Hetet golyóval ölt meg, másik hárommal pedig puskatusharcot vívott. Mindegyik alkalommal ő győzedelmeskedett. Rögtön a Browning géppuskához sietett, de látta, hogy a támadók ügyetlenkedése tönkretette az adagolót, így a fegyver használhatatlanná vált.

1595976924
Az amerikaiak végül felszámolták a japán kitörési kísérletet

Magához vette az összes puskalőszerét és az állás frontoldalához sietett. Egyenként vadászta le a rohamozókat. Miután lőszere is elfogyott és a japánok is túl közel értek, puskatussal és bajonettel harcolt tovább. Mire a várva várt erősítés megérkezett, már 38 japán katona holtteste feküdt körülötte. Az ellentámadásba lendülő amerikaiak – köztük McKinney is − végül felszámolták a japán kitörési kísérletet.

Felettesei azonnal felterjesztették kitüntetésre John R. McKinney közlegényt hősies helytállásáért, azonban az elismerésre 1946-ig várnia kellett. Ekkor viszont nem kisebb kitüntetésben részesült, mint az amerikai haderők legmagasabb elismerésében, az elnök által adományozható Becsület Érdemrendben. Harry Truman elnök 1946. január 23-án adta át McKinney kitüntetését.

A háború után – immáron őrmesterként – maradt és továbbszolgált a seregben, kiképzőként. Idős korában, 1997-ben hunyt el, Georgia állambeli otthonában.

1595976924
John R. McKinney (balra) Harry Truman elnöktől veszi át a kitüntetést