Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Német győzelmek Belgiumban

Szöveg: honvedelem.hu |  2014. augusztus 21. 13:26

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

A Népszava címlapon számol be arról, hogy a német seregek behatoltak Belgiumba: „A német seregeknek nagy győzelméről való hiradás az eseménye a mai napnak is. Az Európa négy-öt vidékén hadakozó német hadakról győzelmet győzelem után regisztrál a Németországgal barátságos viszonyban levő államok sajtóját hirekkel ellátó Wolf-ügynökség. (…) Éjszaka 1 órakor megérkezett annak a nagy szenzációnak a pozitiv hire, hogy a német seregek bevonultak Brüsszelbe, Belgium fővárosába. Belgiumban, Tirlemontban megverték a támadásukat föltartóztatni akaró belgákat, két üteget és gépfegyvereket elvettek tőlük és félezer katonát foglyul ejtettek."

Az újságból megtudhatjuk, hogy kijavítják a felrobbantott zimonyi hidat: „Azután a merénylet után, amelyet a háború első éjszakáján követtek el a szerbek a Zimony—Belgrád-i nemzetközi hid ellen, nyomban intézkedés történt Magyarország részéről a hid rombadöntött részének kijavítása érdekében. Az ózdi vasgyárban megrendelték a szükséges vasalkatrészeket, amelyek már nagyrészt el is készültek és szállításra várnak."

A lap beszámol arról is, hogy Szerbiában lázadás tört ki: „(…) Szerbia belsejét ezer meg ezer szökevény lepi el. A nyomor leírhatatlan. A lakosságot napokon át hitegették szerb győzelmekkel, de most, amióta nyilvánvaló lett, hogy a magyar katonák egyik győzelmet aratják a másik után, a nép között óriási pánik tört ki. Sok helyen föllázadnak."

A Pesti Napló is címlapon említi, hogy a németek bevonultak Brüsszelbe, majd beszámol arról, hogy orosz kémeket fogtak el Bukovinában: „Bukovinában az utóbbi napokban igen sok orosz ügynököt tartóztattak le. Közöttük van négy pap, egy tanító és egy kis állomásnak a főnöke."

„Az angol és a japán kormány megállapodtak abban, hogy közös intézkedéseket kell tenniök a távol Keleten lévő érdekeik és különösen Kina integritásának védelmére. Japán tevékenysége nem terjed tul a Kinai-tengeren, a nagy Óceánra, csakis annyiban, amennyiben azt a japán hajózás védelme megkövetelné. Nem terjed ki továbbá Japán szerepe a Kinai-tengertől nyugatra lévő ázsiai vizekre és a szárazföldön sem más területre, csakis a Németország által a kelet-ázsiai kontinensen megszállott territóriumra" – írja a Pesti Napló.

„Alig két héttel a német-francia háború megkezdése óta, a németek három olyan világtörténelmi jelentőségű haditényt produkáltak: viharsebesen elfoglalták Lüttichet, bevonultak a kincses, dúsgazdag Brüsszelbe, tegnap olyan nagy csatát vívtak meg, amelyhez fogható 1870-iki háborúban sem zajlott le: Metztől a Vogézekig terjedő vonalon, mintegy száz kilométernyi hosszúságnyi területen hatalmasan megverték a francia hadsereget. Tegnap történt ez a nagy jelentőségű győzelem. Számszerű adatok még nem világítják meg, hogy milyen hadseregek álltak egymással szemben, de abból, hogy a németek több ezer hadifoglyot ejtettek, minden esetre lehet következtetni. És abból is, hogy a német seregben az összes német törzsek részt vettek" – adja hírül a Pesti Hírlap.

(A sajtószemléket az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien, Snoj Péter és Kovács Dániel készítette.)

1595977296
Címkéklapszemle