Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Visszanyert becsület

Szöveg: Snoj Péter |  2014. november 2. 16:44

Mikor már minden bajtárs elesett. Mikor már minden történet, ami egykoron az élet-halál közötti harcot jelentette már csak a történelem lapjain él. Mikor már csak egy ember él, hogy elmondja az igazságot és megváltoztassa néhai csapata téves megítélését. Akkor értékelődik fel és válik mindennél fontosabbá a becsület.

Az ausztrál Eric Geddes a háború után csak az egyenruhát tette le, a harcot folytatnia kellett. Ugyanis egységét – ma már hivatalosan is bizonyítottan – korholt vádakkal illették és hosszú évtizedeken keresztül egy katasztrófa előidézőinek nevezték.

Geddes egy Hudson típusú repülőgépen szolgált rádiósként, az ausztrál légierőben. Alakulatuk Új-Guineában települt, fő feladatuk pedig tengerbe zuhant gépek legénységeinek, valamint ellenséges hadmozgások felderítése volt.

Az 1942. augusztus 8-i bevetésük alkalmával hatalmas japán flottára lettek figyelmesek. Akkor még nem is sejtették, hogy ez az észlelés az ő sorsukat mennyire befolyásolja majd.

1595981755

Mint a történelemből ismeretes, Eric Geddes-ék gépe azt az armadát észlelte, amelyik a Guadalcanalnál állomásozó, a szigetet támadó tengerészgyalogosokat támogató amerikai hadihajókat megsemmisítette. A váratlan támadás során négy hadihajó süllyedt el és több mint ezer amerikai tengerész halt meg.

Az esetről írott amerikai jelentésben Samuel Morison ellentengernagy egyértelműen az ausztrálokat, egészen pontosan Geddes csapatát nevezte meg bűnösként, amiért nem jelentették a közeledő hajókat. „A pilóta, ahelyett, hogy megtörte volna a rádiócsendet, ahogy arra parancsot is kapott vészhelyzet esetén, vagy pedig azonnal hazarepült volna – ami csak két órájába tellett volna – végigrepülte az aznapi bevetést, hazatért, megitta a teáját végül méltóztatott jelenteni az észlelést."

Több mint hetven éven keresztül Eric Geddes-t és társait hibáztatták a Guadalcanal elleni orvtámadásért. A valóság pedig teljesen más volt. Geddes többször megpróbált kapcsolatba lépni a Milne Bay-en állomásozó parancsnokságával. Ezt több bizonyíték is alátámasztja, köztük a sikeres jelentés leadás jegyzéke és a japán hadiflotta archívuma is, amelyben ma is elolvasható, hogy a japánok is fogták Geddes adását. Nem csak, hogy hallották, de rögtön levegőbe is parancsoltak két vadászgépet, hogy elintézzék a hírt közlő Hudsont.

1595981756

Geddes gépe bár sok sérülést szenvedett, végül sikeresen elmenekült és elért bázisukig. Otthon még egyszer jelentették a látottakat.

Mindez azonban nem állta meg a helyét egy mérges, bűnbakokat kereső haditengerészeti tiszt előtt, akiről ma már tudni, hogy teljesen alaptalanul vádolta az ausztrál személyzetet léhasággal és kötelességszegéssel.

Ma már tudjuk az igazságot, de az amerikai nép számára, hetven éven át ők voltak a bűnösök megannyi apa, fiú és testvér elveszítéséért. A gép egyedüli élő tagja, Eric Geddes hét évtizeden át harcolt a maga és barátai igazáért. „Ha én holnap azt írnám egy újságban, hogy maga tehet 1 023 ember haláláról, mit szólna hozzá? Hogy érezné magát?" – válaszolta a kilencvenes éveiben járó Geddes egy újságíró kérdésére.

1595981756

Ez a rettenetes teher ösztökélte mindvégig harcában.
Még Barack Obama amerikai elnöknek is írt levelet végső elkeseredésében.

Változást végül egy korábbi bajtársa hozott, aki a háború utolsó éveiben és utána az ausztrál légierő parancsnoka volt. David Evans légi marsall végül kamatoztatni tudta amerikai kapcsolatait, aminek hála nemrég levél érkezett Geddes postaládájába.

Az Egyesült Államok Haditengerészet Hadisírgondozó Parancsnokságának parancsnokhelyettese, Greg Martin hivatalos levelében elnézést kér a téves megítélésért és elismeri Eric Geddes igazát.

A soványnak tűnő vigasz az egykori rádiós számára a harcának beteljesülését jelenti. Mint elmondta, végre visszanyerte a bajtársai és saját becsületét.