Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A katonák elhagyták Hamát

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. augusztus 11. 20:56

Mintegy negyven, katonákkal teli csapatszállító jármű hagyta el augusztus 10-én, szerdán késő délelőtt a közép-szíriai Hamát, ahol a hadsereg nagyszabású, tíznapos hadműveletet hajtott végre a felkelőkkel szemben – jelentette az AFP hírügynökség tudósítója a helyszínről.

“Lelkünket és vérünket áldozzuk érted, Bassár!" – skandálták egyes katonák Aszad elnökre utalva, ujjukkal győzelmi V betűt formálva a tudósító szerint, akinek a hatóságok mintegy hatvan másik újságíróval együtt sajtólátogatást szerveztek a helyszínre, hogy hírét vigye a kivonulásnak.

A július 31-én kezdett offenzívában, amelyben aznap közel százan, s utána még több tucatnyian haltak meg, a hatóságok a kommunikációs eszközök elvágásával léptek fel a „fegyveres terrorista bandák" ellen, amelyeket a március közepe óta tartó népi felkelésben az erőszakért okolnak.

Az újságírókat elvitték egy rendőrőrshöz is, amelyet Oszáma Halúf rendőrtiszt szerint „felgyújtottak és feldúltak a szabotőrök". Mint mondta, július 31-én mindegyik „rendőrőrsöt egyszerre megtámadták a szabotőrök",  és „tizenhét rendőr meghalt".

Az újságírók által megkérdezett helyi lakosok is a „szabotőröket" okolták, és üdvözölték a hadsereg fellépését.

„Mint látják, nincs már katonai jelenlét Hamában, a hadosztályok visszavonultak laktanyáikba, miután teljesítették küldetésüket" – mondta a sajtó képviselőinek egy magas rangú katonatiszt az egyik felgyújtott rendőrőrs előtt. – „A lakók hazamentek, és örülnek, hogy megszabadultak a fegyveres bandáktól, amelyek széthúzást próbáltak szítani a lakosság soraiban."

Hama a hatalom elleni óriási tüntetések színtere volt, júliusban – az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szerint – 500 ezernél többen gyűltek össze péntekente, amely a rendszer elleni tüntetések hagyományos napja lett. A várost már 1982-ben a kormányellenes harc jelképévé tette a betiltott Muzulmán Testvériség lázadása Háfez el-Aszad elnök – Bassár apja – ellen; a lázadásnak, illetve leverésének húszezer halottja volt.