Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A terrorizmus elleni összefogást szorgalmazzák

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. július 24. 14:24

Nemzetközi felháborodást váltottak ki a pénteki norvégiai merényletek, július 23-án, szombaton is számos állam- és kormányfő szorgalmazta a terrorizmus elleni összefogást.

Az Egyesült Államok, az EU és a NATO vezetői után Oroszország elnöke is a lehető legkeményebb szavakkal ítélte el a szörnyű bűntetteket, amelyeket semmi sem indokolhat. Dmitrij Medvegyev Harald norvég királyhoz intézett üzenetében országa őszinte szolidaritásáról biztosította szomszédját.

David Cameron brit kormányfő felháborodását fejezte ki. „Ezek a támadások azokra a terrorista fenyegetésekre emlékeztetnek bennünket, amelyekkel mi is szembekerültünk" – mondta, felajánlva Nagy-Britannia, így a brit titkosszolgálat segítségét „a gyilkosok felkutatása és további ártatlan áldozatok elkerülése érdekében".

II. Erzsébet brit uralkodó üzenetben biztosított a norvég királyt és népét együttérzéséről.

Bronislaw Komorowski, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Lengyelország államfője megdöbbenését fejezte ki, akárcsak Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Julia Gillard ausztrál miniszterelnök.

Stephen Harper kanadai kormányfőt „elborzasztotta a barbár és értelmetlen cselekedet". „Lecsapott a terrorizmus. Valamennyien norvégok vagyunk" – írta Twitter-üzenetében Carl Bildt svéd külügyminiszter.

A kettős merénylet felháborodást váltott ki Latin-Amerikában is: Brazília, Mexikó, Argentína, Chile, Kolumbia, Costa Rica és Guatemala vezetői elítélték a vérengzést.

A Közel-Keleten Izrael és Jordánia fejezte ki részvétét az áldozatok hozzátartozóinak és ajánlotta fel segítségét Norvégiának.

Ázsiában Kan Naoto japán kormányfő szombaton kijelentette: „az ilyen erőszakos cselekményeknek nem szabad megismétlődniük".

Hamid Karzai afgán elnök úgy vélte: a világ egyik legbékésebb országában elkövetett támadások arra utalnak, hogy a terrorizmus továbbra is hatalmas fenyegetést jelent a világ számára.

Még Kína is, amelynek meggyűlt a baja Norvégiával, amikor Liu Hszia-pao (Liu Xiabao) kínai másképp gondolkodó kapta a tavalyi Nobel-békedíjat, csatlakozott a merényletet elítélőkhöz, igaz, Norvégia nevének említése nélkül. „Kína elítéli a terrorista merényleteket és részvétéről biztosítja az áldozatokat" – áll a pekingi külügyminisztérium szombati közleményében az AFP francia hírügynökség szerint.