Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az év végéig Líbiában marad a NATO?

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. október 27. 17:14

Musztafa Abdel-Dzsalíl, a Líbiát jelenleg irányító Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) vezetője október 26-án, szerdán Dohában arra kérte a NATO-t, hogy erői „legalább az év végéig” folytassák líbiai küldetésüket.

„Most, hogy megszereztük a győzelmet (…) a líbiai nép törekvése az, hogy a NATO legalább az év végéig folytassa műveleteit" – mondta az ÁNT-vezető a Líbiában katonai szerepet vállaló országok vezérkari főnökeinek katari tanácskozásán.

Abdel-Dzsalíl elsődleges fontosságúnak minősítette, hogy meggátolják Kadhafi híveinek külföldre menekülését. „Technikai és logisztikai segítséget várunk a szomszédos és baráti országoktól" – tette hozzá.

Egy NATO-tisztségviselő szerdai brüsszeli közlése szerint a szövetség péntekre halasztotta a tagországok nagyköveteinek eredetileg szerdára tervezett találkozóját, amelyen várhatóan döntést hoznak a líbiai misszió befejezése ügyében. A halasztás okaként az ENSZ-szel és az ÁNT-vel folyó konzultációkat jelölte meg.

A nagykövetek múlt pénteken olyan előzetes döntést hoztak, hogy a NATO október 31-ével véget vet líbiai küldetésének. A szövetség líbiai műveleteit irányító Charles Bouchard altábornagy hétfőn kijelentette, hogy az ország új hatóságai már képesek ellenőrzésük alatt tartani a biztonsági helyzetet, és a Kadhafi-rendszer fegyveres hívei által megtestesített fenyegetés megszűnt.

Katari katonák százai vettek részt a líbiai hadműveletekben a felkelők oldalán – jelentette ki szerdán, a dohai tanácskozás alkalmával Hamad ben Ali al-Attíja tábornok, katari vezérkari főnök. Ez az első eset, hogy Katar elismeri közvetlen, harctéri szerepét a líbiai konfliktusban. Eddig csak arról volt szó, hogy az ország a NATO parancsnoksága alatt részt vett a légi hadműveletekben.

„Katari katonák százai ott voltak minden régióban, kiképző és híradós tevékenységet folytattak – mondta újságíróknak a tábornok. – Mi biztosítottuk az összeköttetést a lázadók és a NATO között." Attíja hangsúlyozta, hogy a felkelők – immár a líbiai átmenet irányítói – civilek voltak, nem rendelkeztek a kellő katonai ismeretekkel, ezért volt szükségük ilyen segítségre.

Az értekezlet megnyitóján mondott beszédében Musztafa Abdel-Dzsalíl, a líbiai ÁNT vezetője köszönetet mondott a házigazda Katarnak, amely „igen fontos partner volt az általunk vívott összes csatában". Mint mondta, katari katonák „tervezték a csatákat", amelyek révén a felkelők egymás után bevették a líbiai városokat, egészen Tripoli augusztus végi bevételéig.

Az Átmeneti Nemzeti Tanács egyik képviselője arról is beszámolt szerdán Dohában, hogy az ÁNT-erők „a Kadhafi-érából való" vegyi fegyvereket találtak Líbiában, és biztonságba helyezték őket, „amíg átadhatókká nem válnak".