Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Büntetőeljárás indult a lezuhant repülő ügyében

Szöveg: MTI/honvedelem.hu |  2008. június 22. 19:20

Légi közlekedés halált okozó gondatlan veszélyeztetése miatt eljárást indított a katonai ügyészség a Nábrádnál pénteken lezuhant oktatógép balesete ügyében. A gép valószínűleg nem megengedett manővereket hajtott végre.

Büntetőeljárást indított a Debreceni Katonai Ügyészség a Nábrádnál pénteken lezuhant oktatógép balesete ügyében, amelyben két pilóta életét vesztette – közölte az ügyészség.

“A pilóták olyan repülési manővereket hajtottak végre, amelyek nem szerepeltek a kiképzési tervben. A mi adataink is erre utalnak, és éppen ez vezetett arra, hogy a Btk. 185. paragrafusában szabályozott halált okozó légi közlekedés gondatlan veszélyeztetése miatt indítsuk meg az eljárást" – nyilatkozta Ludmán Zsolt katonai ügyész.

A debreceni katonai ügyész bűncselekmény helyszínévé nyilvánította a területet, a gép fekete dobozát pedig bűnjelként lefoglalta.

Hétfőn délelőtt megkezdték a Fehérgyarmatnál pénteken lezuhant katonai oktatógép fekete dobozának vizsgálatát hétfőn Kecskeméten, és sikerült is adatokat nyerni belőle – közölte Mózes Zoltán ezredes, a Debreceni Katonai Ügyészség vezetője. A két halálos áldozatot követelő baleset helyszínén vizsgálódó ügyeletes katonai ügyész szerint a repülés során megsérthették a légi közlekedés szabályait. Vélhetően olyan manővereket hajtottak végre, amelyek nem volt engedélyezettek és nem tartoztak a repülési feladatok közé.

Ezért a katonai ügyészség a büntetőeljárási szabályok szerint tartott szemlét, lefoglalták azokat a tárgyakat – köztük a repülési adatrögzítőt -, amelyek segítségével megállapíthatják, hogy történt-e bűncselekmény a repülés során – mondta az ezredes. Szükség van a szemtanúk tanúkénti kihallgatására is és olyan szakértői vélemény beszerzésére, amely segít annak eldöntésében, hogy a valóban megsértették-e a légi közlekedés szabályait, illetve okozhatta-e ez a balesetet – tette hozzá. A szabályok szerint a katonai ügyészeknek hatvan napjuk van az eljárás lefolytatására.

A Közlekedésbiztonsági Szervezet szóvivője, Bajkó Erika számolt be arról, hogy jelenleg a fekete dobozból kinyert adatok kiértékelésénél tartanak. A vizsgálatokat speciális laboratóriumi körülmények között végzik a kecskeméti katonai bázison.