Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Haditanács Egerben, csata Hatvannál

Szöveg: Szűcs László |  2011. április 2. 7:46

A magyar hadtörténet egyik csúcspontja. Egyetlen mondattal így lehetne a leginkább jellemezni az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tavaszi hadjáratát. A hat csatából álló hadjárat során egyértelműen bebizonyosodott, hogy az alig egy éve létező  honvédsereg képes reguláris haderőként működni, s komoly ellenfélként felvenni a harcot a császári alakulatokkal. A tavaszi hadjárat előtt és alatt történt főbb eseményeket a honvedelem.hu kérésére Hermann Róbert történész vázolta fel. Írásunk harmadik része.

A cibakházi visszavonulás után a magyar csapatok úgy döntöttek, hogy Tiszafürednél próbálják meg újra az átkelést – abban a reményben, hogy az ellenség addig nem ér oda – majd ezt követően, Eger környékén egyesítik a magyar főerőket. Görgei Artúr (képünkön) hadteste március 28-30. között már Eger-Kápolna magasságában tartózkodott, a délről érkező főerők pedig március 30-31. között vonultak fel Eger térségébe. Az első hadtestet Klapka György ezredes (későbbi tábornok), a másodikat Aulich Lajos tábornok, a harmadikat pedig Damjanich János tábornok vezette.

„A magyar tábornokoknak ekkor ismét dönteniük kellett arról, hogy hogyan tovább? A március 31-én, Egerben megtartott haditanács során Klapka György terjesztett elő egy meglehetősen kockázatos haditervet. Eszerint a Görgei vezette hetedik hadtest az Eger-Gyöngyös-Hatvan útvonalon tovább előrenyomulva megpróbálja elhitetni a császáriakkal, hogy ők a magyar fősereg. Közben a másik három magyar hadtest – délnyugat-északnyugat irányú kerülővel – megpróbál az ellenség Gödöllőnél állomásozó csoportosulásának hátába kerülni. Egyrészt, hogy bekerítsék az ellenséges főerőket, másrészt pedig azért, hogy így távolabbra szorítsák őket a fővárostól" – mondta Hermann Róbert, aki szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni, már a hadjárat kezdetén sem volt magyar erőfölény.

A mai napig nem lehet pontosan tudni, hogy a négy magyar hadtest hány katonából állt – valószínűsíthető, hogy 45-46 ezer főnél nem volt több – ezzel szemben az ellenségnek legalább 55 ezer katonája lehetett a hadszíntéren. Igaz meglehetősen szétszóródva, hiszen a komáromi ostromló hadtest mellett állomásoztak császári csapatok a fővárosban, Balassagyarmatnál, Vácnál, és Kecskemét térségében is. Mindezek mellett pedig szerveződött egy tartalék hadtest a Garam folyó mögött.

Mint azt a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársától megtudtuk, az egri haditervet egy nappal később, április 1-jén Gyöngyösnél pontosították. Így, bár a korábbi történeti irodalom egri haditervről beszél, valójában egri-gyöngyösi haditervként kell megemlékezni róla. Ezekben a napokban egyébként történtek más fontos események is magyar honvédseregben. Vetter Antal altábornagy, főparancsnok betegsége miatt ágynak esett, helyére Kossuth Lajos a rangidős tábornokot, Görgei Artúrt bízta meg a fősereg vezetésével.

Hermann Róbert elmondta: bár Windisch-Grätznek nem voltak pontos információs a honvédseregről, ő is érzékelte, hogy a magyarok készülnek valamire. Éppen ezért március 31-én utasította Schlik tábornokot, hogy a Gödöllő környékén állomásozó csapataival nyomuljon előre Hatvanig, s tudjon meg valamit a magyarokról. A parancsot teljesítve Schlik április 1-jén találkozott a magyarok előőrseivel. A hetedik magyar hadtest három hadosztályából kettő állomásozott a térségben, akiket az osztrákok Gyöngyösig űztek. Ezután Schlik úgy döntött, hogy április 2-án nagyarányú erőszakos felderítésbe kezd.

„Schlik állítólag az április 2-i támadás előtt arra invitálta a tisztjeit, hogy jöjjenek el egy kis magyar nyúlvadászatra. Azonban változtak a szerepek, s ezen a napon a nyúl vitte a vadászpuskát" – mondta Hermann Róbert, hozzátéve: a Gyöngyös irányába induló császári támadás már Hort községnél beleütközött a magyarokba. Schlikkel szemben felfejlődött a hetedik hadtest két hadosztálya – Gáspár András és Poeltenberg Ernő ezredesek vezetésével. A harmadik – Kmety György ezredes vezette hadosztály – tartalékként hátrébb állomásozott.

Kölcsönös tüzérségi tűz után a két magyar hadosztály szétbontakozott, s megpróbálta jobb felől átkarolni a császáriakat. Ekkor már Schlik is érzékelte, hogy nagy erővel áll szembe. Ráadásul Jászberény irányából megjelent a magyar harmadik hadtest egyik hadosztálya is és bekapcsolódott az ütközetbe. Ezt látva Schlik visszavonult Hatvanba, majd a Zagyva hídját maga mögött lebontva Gödöllő felé vette az irányt. Windisch-Grätznek pedig azt jelentette, hogy jelentős magyar erők állnak vele szemben. A fellelhető dokumentumokból azonban úgy tűnik, hogy a magyarok létszámát a valóságosnak legalább kétszeresére becsülte. (Képünkön az április 2-i, hatvani csata.)

(Folytatjuk!)

Fotó: Archív