Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Rangos elismerést kapott a Hadtörténelmi Levéltár bécsi kirendeltsége

Szöveg: Szűcs László |  2017. március 30. 7:08

A Magyar Családtörténet-kutató Egyesület által alapított „Az év külföldi kutatóhelye díjat” 2016-ban a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) Hadtörténelmi Levéltárának bécsi kirendeltsége nyerte el. A díjat a kirendeltség két munkatársa, dr. Számvéber Norbert őrnagy és dr. Lázár Balázs március 28-án vehette át az egyesület képviselőitől az osztrák fővárosban, a Collegium Hungaricumban.

A Magyar Családtörténet-kutató Egyesület népes tagsággal rendelkező szervezet, amely elsősorban családfakutatással foglalkozik. Évek óta rangsorolják a magyarországi, illetve a határon túli levéltárakat és kutatóhelyeket, mégpedig annak alapján, hogy azok mennyire tudták segíteni a munkájukat. Az általuk alapított díj elnyerése rangos elismerésnek számít az intézmények körében.

A HM HIM Hadtörténelmi Levéltárának bécsi kirendeltsége 2011 után 2016-ban immár másodszor nyerte el az „Év külföldi kutatóhelye díjat". Az intézmény egyik legfontosabb feladata, hogy megválaszolja a Magyarországról, illetve a határon túlról érkező, magyar hadtörténelmi vonatkozású kérelmeket, s adatokat szolgáltasson a bécsi hadi levéltárban, a Kriegsarchivban őrzött iratokból.

1596029734

„Tavaly mintegy 700 kérelem érkezett hozzánk. E kérelmekben több mint ezer személy után érdeklődtek. »Felderítési mutatónk« közel hatvanszázalékos, ami azt jelenti, hogy az elmúlt évben 600-650 személlyel kapcsolatban tudunk érdemleges adatot szolgáltatni a hozzánk fordulóknak" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére dr. Számvéber Norbert őrnagy. A kirendeltség vezetője hozzátette: mivel jelenleg az első világháború századik évfordulójának négyéves periódusában vagyunk, a legtöbb kérelem a Nagy Háború időszakából érkezik hozzájuk. Persze ez nem jelenti azt, hogy a korábbi időszakok – elsősorban a XVIII. és a XIX. századok – hadi eseményeivel kapcsolatban ne kapnának megkereséseket. Éppen ezért dolgoznak ketten a HM HIM bécsi kirendeltségén: dr. Lázár Balázs elsősorban az 1700-as évektől az 1849-ig terjedő korszakkal foglalkozik, míg Számvéber őrnagy az 1849-1918 közötti időszakkal kapcsolatos kérdésekkel. Bár természetesen a beérkező kérelmeket mindig „egyesített erővel" dolgozzák fel és igyekeznek azokra választ adni.

1596029735

„Az elmúlt időszakban beérkezett kérdésekkel kapcsolatban megfigyelhető, hogy a kérelmezők többsége nagyon keveset tud a felmenőiről. Leginkább csak az alapvető adatokat ismerik, vagyis hogy mikor és hol született, melyik alakulathoz vonult be. Aztán sokszor kiderül, hogy a keresett személy hősies, akár önfeláldozó magatartást tanúsított, több hadi kitüntetést is kapott" – árulta el az őrnagy, hozzátéve: néhányszor találkoztak olyan esettel is, amikor kiderült, hogy a családi legendáriumban őrzött történetek és emlékek nem fedik a valóságot. Például a keresett személy máshol szolgált, más hadi eseményekben vett részt vagy éppen más elismerésben részesült, mint ahogy azt a leszármazottak tudták.

1596029735

Az elnyert díjjal kapcsolatban Számvéber Norbert elmondta: a kirendeltség, illetve az egész HM HIM számára „hatalmas erkölcsi elismerés, és megerősít minket abban, hogy az alapfeladatunkként végzett, a magyar hadtörténeti eseményekkel kapcsolatos adatszolgáltatás mindenképpen fontos és a társadalom részéről nemcsak elvárt, hanem elismert tevékenység is."

Az elismerést a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület munkatársaiból álló delegáció adta át a HM HIM munkatársainak. A díjátadó arra is jó alkalom volt, hogy a Bécsbe látogató kutatók megismerhessék az intézményt, illetve aktuális tájékoztatót kapjanak a levéltárosoktól az általuk kezelt dokumentumokról és a korszakokról. Azt ugyanis sokan nem tudják, hogy a bécsi hadilevéltárban csak az első világháború végéig tartó időszakról őriznek dokumentumokat. Aki tehát az 1900 után született felmenője életéről szeretne bővebb információkat szerezni, annak máshova, például a HM HIM budapesti Hadtörténelmi Levéltárába kell eljuttatnia a kérelmét.

1596029735

Fotó: Szinek László