A brunssumi parancsnokhelyettes tett látogatást Magyarországon
Szöveg: Harnócz Gyula őrnagy | Fotó: a szerző felvételei |  2022. május 19. 12:15Luis Lanchares altábornagy, a brunssumi Szövetséges Összhaderőnemi Hadműveleti Parancsnokság (JFCBS) parancsnok-helyettese Székesfehérváron találkozott Sándor Zsolt vezérőrnaggyal, a Magyar Honvédség parancsnokának helyettesével május 16-án, hétfőn, hogy egyebek mellett a képességfejlesztés kihívásairól tárgyaljanak.
A Magyar Honvédség folyamatban lévő fejlesztésével kapcsolatban Sándor Zsolt kiemelte mennyire fontos, hogy Magyarország beruházzon valós katonai képességeinek kiépítésébe, fejlesztésébe, amelyhez a NATO-nak kell biztosítania a megfelelő vezetési és irányítási rendszert.
Lanchares altábornagy rámutatott: tény, hogy minden NATO-nemzet közös elképzeléseket és értékeket vall. Ennek köszönhetően a szövetséges erők - beleértve az NATO Reagáló Erők (NATO Response Force; NRF) is - magas képességű, rugalmas és interoperábilis többnemzetiségű közös erők, amelyek szükség esetén képesek az elrettentésre és a szövetségesek védelmére, és önmagukban is a szövetség határozott fellépésének szimbólumai.
Hétfői programjának második részében Lanchares altábornagy a nemrég aktivált Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságon (HQ MND-C) tett látogatást. Siposs Ernő Péter dandártábornok, az HQ MND-C törzsfőnöke tájékoztatta a brunssumi parancsnokhelyettest a székesfehérvári katonai szervezet múltjáról és jövőjéről, beleértve a részleges, majd a teljes műveleti készenlét eléréséhez vezető utat is.Kiemelte, hogy az HQ MND-C egy újabb nagyszerű példa a NATO nemzetek összetartozására.
Délután Topor István ezredes, a magyar NATO Erőket Integráló Elem (NFIU HUN) parancsnoka fogadta Lanchares altábornagyot. A program során a JFCBS parancsnokhelyettese jelentéseket hallgatott meg az NFIU helyzetéről és meghívott szakemberek részvételével betekintést nyert a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program eredményeibe, további célkitűzéseibe. Ezt követően tájékozódott a jelenleg magyar vezetés alatt álló, de hamarosan többnemzetivé váló eVA harccsoport helyzetéről. A jelentések szünetében Lanchares altábornagy találkozhatott az NFIU HUN állományával is. A törzshöz szóló beszédében az altábornagy megköszönte a katonák erőfeszítéseit, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jövőben is ugyanolyan elszántsággal és professzionalizmussal kell teljesíteniük küldetésünket, mint eddig.
A NATO tagállamok közös védelemre irányuló határozott szándékát igazolva az NFIU HUN nemzetközi törzse azon dolgozik, hogy elősegítse a NATO Nagyon Magas Készenlétű Összhaderőnemi Műveleti Erő (VJTF) és más NATO Reagáló Erők, például az Enhanced NRF (eNRF) elemek gyors bevetését, valós helyzetképet szolgáltat a befogadó nemzet képességeiről, illetve közvetlenül támogatja a Magyarországon feladatot végrehajtó különböző NATO-alakulatokat a közös siker érdekében.
Látogatásának második napján Lanchares altábornagy Garas László vezérőrnaggyal, az NFIU HUN korábbi parancsnokával is találkozott. A Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnökének műveleti helyettese bemutatta az MHP Integrált Műveleti Központ (IMK) feladatait és működését. Az IMK küldetése alapvetően kettős; a jelenlegi menekülthelyzettel és az illegális migrációval kapcsolatos magyar katonai tevékenységek irányítása mellett végzi az orosz-ukrán háború miatt, Magyarország északkeleti határvidékének biztosítása érdekében megkezdett Keleti Pajzs 2022 feladatban résztvevő harccsoport irányítását is. Ugyanígy a IMK felelős a honvédség külföldi misszióinak fenntartásáért és koordinálásáért, az illegális migráció ellenőrzéséért, valamint koordinálja a járvány megfékezése érdekében szükséges katonai tevékenységeket is.
Annak érdekében, hogy egy valós harci feladatok ellátására képes, meghatározó fontosságú magyar alakulatot is megismerjen, Lanchares altábornagy látogatást tett a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandárnál, ahol a vendéget az alakulat törzsfőnöke fogadta. Kása István ezredes tájékoztatója kiterjedt a dandár múltjára és jövőjére, működésének és fejlesztésének fő irányaira, valamint az alakulatnak az ország védelmében és a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programban betöltött fontos szerepére. A dandár növekvő képességeinek szemléltetésére Lanchares altábornagy statikus bemutatón vett részt, amely során nemcsak az új haditechnikai eszközöket tekinthette meg, hanem találkozhatott az új eszközöket, felszereléseket napi szinten használó katonákkal is.
Galéria