Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„1956-ban világszerte elismerték a magyarság hősies bátorságát”

Szöveg: Szűcs László |  2011. október 23. 21:38

Az emlékezés fontosságára hívta fel a figyelmet, valamint a forradalom tanulságáról és üzenetéről is beszélt dr. Simicskó István Torontóban, a városházán elmondott ünnepi beszédében október 23-án, vasárnap. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a Kanadai Magyar Kulturális Tanács meghívására október 21–25. között tartózkodott az észak-amerikai országban.

A Kanadai Magyar Kulturális Tanács meghívására érkezett a kanadai Torontóba október 21-én dr. Simicskó István. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára húzta fel a magyar zászlót az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 55. évfordulója alkalmából a városházán, helyi idő szerint vasárnap délben rendezett ünnepségen.

Ünnepi beszédében Simicskó István az emlékezés fontosságára hívta fel a figyelmet, s idézte Jobbágy Károly költő 1956. november 2-án leírt gondolatait: „Rólunk beszélnek minden nyelven. Sikong az éter és csodál. Dávid harcol Góliát ellen". Az államtitkár kiemelte: akkoriban ha meghallották valahol a világon valakiről, hogy magyar, ámulattal és csodálattal köszöntötték.

Mint hangsúlyozta: 1956-ban világszerte elismerték a magyarság hősies bátorságát és Magyarország szabadságvágyát. „A XX. század leghősiesebb harcát vívta Magyarország egy olyan században, amelyben több ízben kifosztották és tönkretették a magyar nemzetet" – mondta, hozzátéve: a szovjet érdekzónából elsőként állt fel Magyarország, és fejezte ki a világ előtt, hogy ebből elég volt! A magyarok bátran és hősiesen álltak ki a szabadságért és a függetlenségért.

Simicskó István a forradalom tanulságáról és üzenetéről is beszélt, aláhúzva, hogy soha nem szabad beletörődni a rosszba, az igazságtalanságba! Mint elmondta, 1956 a nemzeti önbecsülés forradalma volt, és emlékeztette hallgatóit: az akkori hősök küzdelme elsősorban arra irányult, hogy gyermekeik és unokáik is büszkén vállalhassák majd a magyarságukat.

Az államtitkár beszédében felhívta rá a figyelmet: a mostani magyar kormány megteremtette a lehetőségét annak, hogy a magyar állampolgárságot a határainkon túl élő magyarok felvehessék. Biztatta is a Torontóban élő magyarokat, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel.

Simicskó István néhány órával később Niagara Falls-nál, a Magyar Házban is megemlékezett az ötvenöt évvel ezelőtt kezdődött magyar forradalomról.

A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a honvedelem.hu kérdésére válaszolva, telefonon elmondta: Kanadában a legutóbbi népszámláláskor 315 ezren vallották magukat magyarnak, a legnagyobb lélekszámban Ontario tartományban élnek magyarok, csak Torontóban 53 ezren.

„Kanada volt az első ország, amely 1956-ban megnyitotta kapuit a szabadságharcosok és a forradalmárok előtt: több mint harmincezren érkeztek, telepedtek le és kezdtek új életet. A mai ünnepség is arról győzött meg, hogy a könnyes szemek mögött komoly érzések rejlenek. Mindenképpen köszönettel tartozunk Kanadának, hiszen az új élet lehetőségét kínálták fel a magyarok számára. Mindannyian megállták a helyüket, sokan szakmát tanultak, többen professzori szintig is eljutottak. Úgy látom, hogy tartják a magyarságukat, a szabadságszeretetük is megvan. Nagyon sokan gyermekeiket, unokáikat is magyarul tanítják, taníttatják" – mondta Simicskó István.

A tárca parlamenti államtitkára látogatása utolsó két napján a Kanadai Magyar Kulturális Tanács, valamint más helyi magyar szervezetek vezetőivel találkozott. E tárgyalásokon szó volt a Kanadában élő magyarság gondjairól és problémáiról, valamint arról, hogy miként lehetne ezeken segíteni.

Simicskó István hivatalos látogatása végén – október 25-én, helyi idő szerint délelőtt – megkoszorúzta a torontói ’56-os emlékművet.

 Fotó: Kövessy Zsolt és parlamenti államtitkárság