A hadisírok gondozása nemzeti ügy
Szöveg: Szűcs László | 2010. november 1. 7:07Október 1-től új szervezet, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Hivatal koordinálja a Honvédelmi Minisztérium hadisírokkal kapcsolatos tevékenységét. A halottak napja alkalmából arra voltunk kíváncsiak: a hivatal megalakulásával miként változik a hadisír-gondozás stratégiája, illetve hány katonasír található Magyarország területén?
Az egy hónappal ezelőtt megalakult szerveztet igazgatóhelyettese – aki egyben a Hadisírgondozó és Háborús Kegyeleti Osztály vezetője is –, Maruzs Roland őrnagy a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: a hivatal számára három stratégiai koncepciót határozott meg a honvédelmi miniszter. Az első szerint egy hadisírgondozó törvényt kell előkészíteniük, hogy azt a minisztérium minél előbb be tudja nyújtani a parlament elé.
Ez a törvény – hangsúlyozta Maruzs őrnagy – megnyugtatóan és hosszú távon rendezné a Magyar Köztársaság
Az osztályvezetőtől megtudtuk, a hivatal második stratégiai feladata egy internetes honlap megalkotása és működtetése, amelyre a jelenleg meglévő adatbázisaikat töltenék fel. Ezen az oldalon keresési lehetőséget is kínálnának a felhasználóknak, akik e regiszter használatával könnyedén megtalálhatnák, hogy elesett hozzátartozójuk pontosan hol van eltemetve.
– Az új honvédelmi vezetés felismerte, hogy a hadisírok gondozása nemzeti ügy, ezért emelték a kérdést a korábbinál magasabb szintre. Október 1-ig a Hadtörténeti Intézet és Múzeum részeként végeztük ezt a munkát, azóta közvetlenül a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának hatásköre a hivatal tevékenységének koordinálása – mondta Maruzs Roland őrnagy.
Azt azonban nem lehet megmondani, hogy egészen pontosan hány hadisír található Magyarországon – tájékoztatott az
Maruzs őrnagy hangsúlyozta: a Magyarország területén található külföldi katonai temetőkről való gondoskodást, a sírkertek gondozását általában kétoldalú kormánymegállapodások rögzítik. Hazánk ilyen megállapodásokat kötött mások mellett Ukrajnával, Oroszországgal, Németországgal, Szlovéniával és Olaszországgal is. Budaörsön található például a német központi temető, Solymáron az angol, Harkányon a bolgár, Beremenden pedig a volt jugoszláv katonai temető.
Kevesen tudják – tette hozzá az osztályvezető –, hogy a Kárpátok környékén legalább annyian haltak meg a hadműveletek következtében, mint a Don-kanyarban, emellett pedig nagyon sok második világháborús magyar katonasír található Erdélyben. Lengyelországban, Szlovéniában és Olaszországban pedig az első világháborúban hősi halált halt magyar katonák sírjait lehet megtalálni.
Fotó: Archív