Újjáépül a magyar hadiipar
Szöveg: Tamás Tibor | 2012. március 2. 12:50A hazának ma is szüksége van felkészült mérnök katonákra, akik összekötő szerepet játszanak a honvédelem, a tudomány és az ipar között! – hangsúlyozta Márki Gábor. A tárca védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára a haditechnikai kutatók és fejlesztők napján, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban rendezett ünnepségen mondott beszédet március 1-jén.
A honvédelmi miniszter levelében kiemelte: a Magyar Honvédség megújításához elengedhetetlenül hozzátartozik anyagi hátterének teljes újragondolása.
„Újra kell építenünk egykor szép napokat látott, és az ország gazdaságát rendkívül komolyan szolgáló hadiiparunkat, amely nemcsak munkahelyeket tartott fönn és a GDP-hez járult hozzá jelentős összegekkel, de segítette új technológiák megjelenését és meghonosodását is" – fogalmazott a tárcavezető.
A szakterület történetét ismertetve a helyettes államtitkár rámutatott: szükség volt a Haditechnikai Intézetre, amely összegyűjtötte azt a szellemi tőkét, mely képes volt hosszú távra megtervezni a jövő honvédelmének eszközeit. Szüksége volt a hazának olyan felkészült mérnök katonákra, akik összekötő szerepet játszottak a honvédelem, a tudomány és az ipar között!
Beszédében hangsúlyozta: „egy rendkívül fontos és nagy horderejű vállalkozás megvalósításába kezdtünk bele. Úgy a honvédelem, mint a nemzetgazdaság szempontjából jelentős esemény, hogy útjára indul a HADIK-terv, a Hadfelszerelési és Iparkorszerűsítési Terv – a magyar hadiipar újjáépítésének terve". Márki Gábor hozzátette: komoly várakozással tekint a tervre a civil szféra is.
A helyettes államtitkár emlékeztetett a mai feladatokra is, beszédében kiemelte: „hazai és missziós küldetésünk továbbra is igényli a műszaki problémák megoldását. A honvédség működéséhez és fejlesztéséhez szükséges eszközök vizsgálatait továbbra sem lehet elhanyagolni".
Az ünnepségen Csontos Gábor őrnagy, a HM FHH HIT főmérnöke a Szolgálati Érdemjel ezüst fokozatát, Czagány Tünde, az intézet előadója pedig a III. osztályú Honvédelemért kitüntető címet vette át Márki Gábortól.
Az esemény befejezéseként dr. Hajdú Ferenc mérnök alezredes előadást tartott a magyar kézi lőfegyverek fejlesztéseinek kezdeteiről, majd a résztvevők megtekintették „A tervasztaltól a harcmezőig – a magyar kézifegyverek 100 éve" című kiállítást.
Fotó: Tóth László