Két magyar katona Ugandából
Szöveg: Dr. Schubert Katalin százados | 2010. december 3. 6:12Közel egy éve, január 25-én döntött az Európai Unió, hogy a szomáliai biztonsági erők kiképzését segítő uniós katonai missziót hoz létre Ugandában, ahol a kiképzés már folyamatban van. A küldetés lebonyolítására a partnerekkel – köztük Ugandával, az Afrikai Unióval, az ENSZ-szel és az Egyesült Államokkal – szoros együttműködésben került sor.
A misszió vezető nemzete a spanyol, de részt vesznek benne franciák, olaszok, írek, máltaiak, németek, portugálok, görögök, svédek, finnek, angolok, belgák és négy magyar katona is. Közülük kettővel – dr. Konczi Ferenc századossal és Horváth Csaba mérnök főhadnaggyal – Szentendrén beszélgettem e nem tipikus külszolgálatról, élményeikről.
Konczi százados már 2010 februárjától, Brüsszelben a tervezésben, az ugandai 140 fős csoport előkészítésében is
A misszió tagjai 2010 áprilisában érkeztek ki Kampellába, Uganda fővárosába, ahol szembesültek az afrikai ügyintézéssel, s bár igen körültekintően döntöttek a kiképző tábor megépítésének közbeszerzéséről, azért maradt még bőven feladat a helyszínre érkező kiképzőknek is.
Horváth Csaba főhadnagyot a magyar és az afrikai kiképzés hasonlóságáról, különbségéről faggatom, aki saját fotóival, naplója alapján válaszol.
Uganda egy Magyarországnál több mint két és félszer nagyobb ország Kelet-Afrikában, az Egyenlítő mentén. Határos Kenyával, Szudánnal, Etiópiával, Tanzániával, Kongóval. Napjainkban Afrika egyik legstabilabb országának tekinthető. Ugandába – az első európaiakként – két brit utazó, John Hanning Speke és James Augustus Grant 1862-ben érkeztek. A britek1894-ben hozták létre az Ugandai Protektorátust, mely csak 1962-ben nyerte el teljes függetlenségét a Brit Nemzetközösség tagjaként.
Ugandában jelenleg diktatórikus és demokratikus elemekkel működő kormány van hatalmon, az ország alkotmányát 2001-ben adták ki. Uganda négy rigója 80 körzetből (District) áll. Lakosai hét nyelvet használnak, a kiképzés nyelve a szuahéli, de természetesen angolt is sokan beszélik.
Uganda hadserege részt vett a második kongói háborúban. Ez a háború – egyesek szerint az „afrikai világháború" – az 1994-es ruandai népirtás utóhatásának tekinthető. Az 1998 és 2002 közötti nagy konfliktusban Kongó három részre szakadt, önálló, egymással vetélkedő milíciák tevékenykedtek mindenfelé, amelyek szinte a világ minden részéből vásároltak fegyvereket. A konfliktusban csaknem 5 és félmillió ember halt meg.
Horvát főhadnagy – 22 katona kiképzőjeként – egy életre beleszeretett Afrikába, az európai szemnek és fülnek oly
A hétköznapi élet fotói a két fiatal tiszt élményeit hűen támasztják alá: valóban egy jobb sorsra érdemes kontinentális afrikai nemzet kap esélyt arra, hogy e távoli földrészen civilizáltabb élet lehessen. Önellátóak, s bár napelemes kunyhóik még nem elterjedtek, de a nem régiben feltárt olajmezők hosszú távon esélyt adhatnak a felzárkózásra.
Az ENSZ, a NATO és az Európai Unió katonái – közöttük Konczi százados és Horváth főhadnagy – szolgálatukkal ehhez is hozzá járultak. A 21. század békefenntartó katonái Ugandában a magyar kiképzőktől rövid idő alatt megtanulták, hogyan is kell a harcban győzni, amikor a tét az életük, s kikényszeríteni a békét, amellyel mindenki nyer. A kiképzendők azt is megtanulták, amit kiképzőik már tudtak: nem hősnek, hanem túlélőknek kell lenniük, s túlélők csak úgy lehetnek, ha ők is profikká válnak…
Fotók: Horvát Csaba mérnök főhadnagy