Kilencvenkét éves az önálló magyar katonai térképészet
Szöveg: Szűcs László | 2011. február 3. 14:34Az önálló magyar katonai térképészet megalakulásának 92. évfordulója alkalmából rendeztek ünnepi állománygyűlést február 3-án, csütörtökön Budapesten, az MH Geoinformációs Szolgálatnál. A rendezvényen részt vettek a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Geoinformációs Tanszék, valamint a HM Térképészeti Kft. képviselői, illetve a csapatoknál szolgáló térképész szakemberek és polgári kartográfusok is.
„Egy olyan szakszolgálat képviselőit ünnepeljük a mai napon, amelynek története több mint három évszázadra nyúlik vissza. A 18–19. század nagy térképalkotói, a korszakos jelentőségű térképészeti felmérési munkák első szakaszainak végrehajtói tekinthetők elődeiknek, akik áldozatos úttörőmunkával teremtették meg a katonai térképészetet. Szívvel, tudással, a haza ügye iránti elkötelezettséggel emelték a szolgálatot Európa élvonalába, példaként szolgálva a ma szolgálatot teljesítő állománynak" – fogalmazott levelében a vezérkar főnöke.
Benkő Tibor vezérezredes hozzátette: „a mai térképező szervezetek elődjének tekinthető Magyar Katonai Térképész Csoport az első világháborút követően, 1919. február 4-én alakult meg. Az idők folyamán a katonai térképészetre mindig új és újabb feladatok vártak. (…) Az euroatlanti szövetségi rendszerhez való csatlakozás együtt járt a térképező rendszer átalakításával, a Magyar Honvédségben rendszeresített térképsorozatok hatalmas munkát igénylő cseréjével. Ez a folyamat még további kihívásokat jelent, miközben megkezdődött egy új, digitális alapokon nyugvó adatbázis kialakítása, a közeljövő topográfiai térképeinek megalapozása."
A katonai térképészet napja alkalmából Szalai László mérnök alezredes, az MH Geoinformációs Szolgálat Térképészeti Támogató Osztályának vezetője mondott ünnepi beszédet. Kiemelte: a 92 évvel ezelőtti hadügyminiszteri rendelkezéssel a magyar térképészek és földmérők évtizedes törekvései válhattak valóra. Megteremtődött a jogi alapja az önálló magyar térképező szervezet kialakításának. Az áldozatos munka eredményeként épült ki a katonai térképészet európai hírű intézménye, a Honvéd Térképészeti Intézet.
A beszédben elhangzott: „a második világháború végére az intézet teljesen szétzilálódott, az évtizedek alatt felhalmozott térképvagyon megsemmisült. A fővárosban maradt, vagy visszatért csekély számú katonatérképész a harcok elültével azonnal hozzákezdett a megmaradt anyagok mentéséhez. Erről a mélypontról indult az intézet életének új fejezete."
Szalay alezredes szólt a hatvanas évek közepétől bekövetkezett változásokról, az új jelkulcssorozat kiadásáról, majd arról is, hogy a nyolcvanas évek közepétől a tudományos munka középpontjába a számítástechnika üzemszerű alkalmazásának kérdésköre került.
„Külföldi szerepvállalásunk lehetőségét bővíti, ha a jelen és a jövő válságterületeire hatékony térképészeti támogatást tudunk biztosítani. Ezt segíti elő a Többnemzeti Térképészeti Program, amelynek teljesítéséből hazánk lehetőségeivel arányos részt vállal. A program célja egy közel világméretű, korszerű, digitális adatbázis létrehozása. Jelenleg ez a projekt a nemzetközi katonai térképész közösség legnagyobb volumenű szakmai vállalkozása" – mondta ünnepi beszéde végén Szalay alezredes.
Az önálló magyar katonai térképészet megalakulásának évfordulója alkalmából rendezett állománygyűlés elismerések átadásával folytatódott, majd a Honvéd Együttes művészeinek előadásával ért véget.
| |
| |
Fotó: Galovtsik Gábor