Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Drónokkal is védi Európát a NATO

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. november 6. 10:27

Drónokkal erősíti meg Dél-Európa védelmét a NATO, amelyeket a szicíliai Sigonella légibázisra telepítenek – jelentette be Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára november 4-én, szerdán az észak-spanyolországi Zaragozában, ahol az utóbbi tizenhárom év legnagyobb hadgyakorlata, a Trident Juncture 2015 (hármas elágazás) utolsó művelete zajlik.

A főtitkár szerint a szicíliai bázis kulcsfontosságú az Afganisztán, Irak, Szíria, a Közel-Kelet és Észak-Afrika felől érkező esetleges fenyegetésekkel szemben, ezért szükséges a drónok alkalmazása. 

Hangsúlyozta: a pénteken záruló hadgyakorlat révén a NATO-erők fel lesznek készülve, hogy szembenézzenek az Iszlám Állam terrorszervezet brutalitásával ugyanúgy, ahogy az Ukrajnával szembeni „orosz agresszióval" is. Mint mondta, a szövetség jelenleg nem lát azonnali fenyegetést, de véleménye szerint erős védelemmel elkerülhetők a kockázatok, és világos üzenetet lehet küldeni bármelyik lehetséges ellenségnek.

Jens Stoltenberg hozzátette, hogy nemzetközi megfigyelőket kértek fel a Trident Juncture 2015 hadgyakorlat figyelemmel kísérésére, köztük Oroszországot is, és kifogásolta, hogy Moszkva saját hadgyakorlatán ezt nem viszonozta.

Az október elején kezdődött, öt hétig tartó NATO-hadgyakorlaton összesen mintegy 36 ezer NATO-katona, 140 harci repülőgép és helikopter, valamint 90 hadihajó vesz részt 30 országból, köztük a nem NATO tagállamok – Ausztria és Svédország – is.

A hadgyakorlat első, parancsnoki-vezérkari szakasza október 3. és 16. között zajlott Kanada, Norvégia, Németország, Belgium és Hollandia parancsnoki és irányítási struktúráinak felhasználásával. A második szakaszt, a haderők tulajdonképpeni gyakorlatát október 21. és november 6. között Olaszország, Spanyolország, Portugália területén, valamint a Földközi-tenger nyugati részén tartják.

A manőver fiktív forgatókönyve szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata felhatalmazza NATO-t, hogy megvédelmezzen egy fenyegetett államot, illetve felügyelje a tengereit.