Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Ha Észak-Korea összeomlásra ítéltetett, az ellen Kína sem tehet semmit”

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. december 3. 12:37

Kína adott esetben nem fogja megvédeni Észak-Koreát – jelentette ki a kínai hadsereg nyugalmazott tábornoka, a nankingi katonai körzet parancsnok-helyettese a Global Times című napilap kínai nyelvű változatában, a Huancsiu Sipaóban.

Vang Hung-kuang, a népfront országos bizottságának tagja úgy vélekedett, hogy Peking nem avatkozna be, ha a phenjani rezsim összeomlana vagy háborúba keveredne. Ha Észak-Korea összeomlásra ítéltetett, akkor az ellen Kína sem tehet semmit – jegyezte meg.
Vang nem először fogalmazta meg véleményét az észak-koreai helyzetről kínai katonai szemszögből, és több cikket is írt már a nacionalista hangvételéről ismert lapba. A tábornok korábban határozottan kijelentette, hogy Észak-Korea nukleáris leszerelése egyértelmű érdeke Kínának, mert az a térségi stabilitás feltétele. Egyenesen azt állította, hogy csak akkor fejlődhet a két ország közötti kapcsolat zökkenőmentesen, ha Phenjan felhagy atomprogramjával. Ennek elérése pedig a kínai diplomácia sikerének igazi tesztje.

Vang hevesen kikelt magából idén márciusban is, amikor Észak-Korea keleti partjairól két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki kísérletképpen Japán irányába, s az egyik röppályájának vonalán haladt el hat perccel később a China Southern kínai légitársaság Tokióból Senjangba tartó repülőgépe 220 utassal a fedélzetén. Phenjan azonban a kísérletről nem értesítette szomszédját.
Vang legfrissebb cikkében megállapította, hogy Peking képtelen befolyásolni a Koreai-félsziget helyzetét, és nem is kíván semmiféle új háborúban részt vállalni. Kínának nincs szüksége arra, hogy tüzet csiholjon, majd megégesse magát – jegyezte meg. „Nincs már olyan, hogy szocialista tábor. (Ezért) nincs szükség arra, hogy a fiatal kínai generáció egy másik országért harcoljon" – fogalmazott.

A tábornok mindazonáltal nem értett egyet Phenjan „démonizálásával" vagy az emberi jogok ürügyén a belügyeibe való beavatkozással. Hazája és Észak-Korea viszonyát illetően megjegyezte, hogy álláspontja szerint Pekingnek nem kell túlságosan kedvesnek lennie Phenjanhoz, de nem is kell teljesen magára hagynia.