Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Mogherini: az Aszad-rezsim a felelős a feltételezett gáztámadásért

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. április 6. 10:27

Elsődlegesen a Bassár el-Aszad elnök vezette rezsim felelős a Szíriában kedden elkövetett feltételezett vegyifegyver-támadásért – szögezte le Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője április 4-én, kedden Brüsszelben, a kétnapos Szíria-konferencia nyitónapján.

Sajtótájékoztatóján Mogherini „szörnyűnek" nevezte a legalább 58 ember halálát okozó gáztámadást, amelyet Szíria északnyugati részén hajtottak végre az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet jelentése szerint.
„Drámai emlékeztető ez, hogy a helyzet még mindig borzalmas Szíria számos részében" – mondta az egykori olasz külügyminiszter a közel-keleti ország és a régió jövőjével foglalkozó konferencián, amelyet közösen szervezett az ENSZ és az Európai Unió.

Federica Mogherini elismerte, hogy egyelőre „szürreálisan hangozhat" a háború utáni helyzetről beszélni, azonban hangsúlyozta, a világnak előre kell terveznie. Hozzátette, az ország újjáépítése mellett az elszámoltathatóság kérdése is kulcsfontosságú lesz az unió és a rendezvény többi résztvevője számára.

Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja később arról számolt be, hogy össze fog ülni a Biztonsági Tanács a „borzalmas" gáztámadás ügyében, amelyen megállapítják, kik a felelősök.
Hrisztosz Sztilianidisz humanitárius segítségnyújtásért felelős uniós biztos azt hangsúlyozta, hogy lehetővé kell tenni a segélyszállítmányok célba juttatását Szíriában, azt ugyanis még mindig jórészt akadályozzák a harcoló felek.
„Emlékeznek Kelet-Aleppóra, ahova hónapokon keresztül nem sikerült segélyt szállítani" – közölte Sztilianidisz, kiemelve, hogy az ország több részén hasonló a helyzet.

A kétnapos brüsszeli konferencián mintegy hetven ország vesz részt, de a sajtó jelentései kiemelték, hogy Törökország nem képviselteti magát a rendezvényen. A résztvevők felmérik, hol tart a nemzetközi közösség a tavalyi londoni donorkonferencián tett vállalások teljesítésében, valamint várhatóan további támogatásokról állapodnak meg. Az értekezlet másik fontos témája annak megvitatása, hogy miként segíthető elő a polgárháború tartós politikai rendezése.

A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlások hatására polgárháborúba torkolló szíriai konfliktus halálos áldozatainak száma mára meghaladja a 320 ezret.