Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Moszkva szerint ellepték Szíriát a külföldi zsoldosok

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2013. augusztus 22. 18:36

Irakban volt annyi külföldi zsoldos 2005 és 2007 között, mint amennyi jelenleg Szíriában van – mondta csütörtökön az orosz külügyi szóvivő. Alekszandr Lukasevics elmondta: Moszkvát különösen aggasztja az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő terrorista csoportok aktivizálódása a közel-keleti országban.

A Kreml képviselője szerint a Szíriában harcoló külföldi zsoldosok arra törekednek, hogy megfélemlítsék az alavitákat és a kurdokat. Erre a Dzsabal Akrad nevű térségben kialakult helyzetet hozta fel példának, ahol az iszlám síita ágából kinőtt alavita közösség él, s amelyhez Bassár el-Aszad államfő és családja is tartozik. Az al-Kaidához kapcsolódó an-Nuszra Front zsoldosai a térségben több falut is elfoglaltak.
Az alavita rezsimmel szemben álló lázadók többségükben a szunnita iszlám követői.
Lukasevics szavai szerint a fegyveresek fellépése nyíltan terrorista jelleget öltött Dzsabal Akradban, ahol a lázadók több mint 100 nőt megerőszakoltak és megöltek, és 150-nél is több ember sorsa ismeretlen.

Az orosz külügyi szóvivő úgy vélte, hogy különösen nagy humanitárius tragédia van kialakulóban Szíria északkeleti részén, ahol egy tömbben él a kurd népesség. Tömegesen menekül onnan a békés lakosság a szélsőséges csoportok, elsősorban az an-Nuszra Front fegyveresei elől.
Lukasevics megjegyezte: a külföldi terroristáknak egyelőre nem sikerül a maguk javára fordítani az erőviszonyokat. Mint mondta, a szíriai kormányerőknél maradt a kezdeményezés Damaszkusz elővárosaiban is.
Moszkva régóta arra figyelmeztet, hogy ha Bassár el-Aszad szíriai elnöknek egyik napról a másikra távoznia kellene Szíriából, az hatalmi vákuumot okozna, és az ország ellenőrzését terrorista csoportok vennék át.

A Kreml a szíriai válság politikai megoldását szorgalmazza.
A szóvivő úgy vélte: a Damaszkusz keleti külvárosaiban mérges gázzal végrehajtott szerdai támadás az ellenzék provokációja volt, amellyel az újabb genfi konferencia összehívását akarták megakadályozni.