Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Rasmussen azonnali választ helyez kilátásba, ha vegyi fegyvert vetnének be Szíriában

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. december 4. 17:13

A nemzetközi közösség azonnali válaszával kellene számolnia annak, aki vegyi fegyvert vetne be – mondta Anders Fogh Rasmussen NATO főtitkár, Szíriával kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva, a NATO-országok külügyminisztereinek kedden kezdődő brüsszeli tanácskozása előtt.

„A vegyi fegyverek esetleges alkalmazása teljességgel elfogadhatatlan lenne az egész nemzetközi közösség számára" – fogalmazott Rasmussen, aki szerint a szíriai vegyi fegyverek megléte „nagyon aggasztja" a NATO-t.

Annak a veszélyére, hogy a szíriai rezsim esetleg vegyi fegyvereket vethet be a belső fegyveres ellenállókkal szemben, az amerikai kormányzat tett utalásokat az elmúlt napokban.

A külügyminiszteri tanácskozás előtti sajtótájékoztatóján Rasmussen – szintén a szíriai belharcokra utalva – hangsúlyozta: nagy aggodalomra ad okot a NATO délkeleti határtérségében kialakult helyzet.

„Teljes mértékben szolidárisak vagyunk Törökországgal" – jelentette ki, és hozzátette: a miniszterek ezzel kapcsolatban döntést hoznak a nap folyamán.

Ankara a közelmúltban Patriot típusú rakétavédelmi rendszer telepítését kérte a NATO-szövetségesektől a szíriai határ közelében. Az atlanti szövetségben az Egyesült Államokon kívül Németország és Hollandia rendelkezik ilyen eszközökkel, Washington már jelezte, hogy hajlandó a rendszer telepítésére.

Rasmussen újólag leszögezte, hogy bármilyen telepítés kizárólag védelmi célokat szolgálna, és nem irányulna sem repüléstilalmi övezet kijelölésének, vagy bármilyen támadó műveletnek a támogatására.

Rasmussen kitért arra is, hogy a külügyminiszteri értekezlet résztvevői találkoznak Szergej Lavrovval, az orosz diplomácia irányítójával. „A NATO és Oroszország közötti párbeszéd a kölcsönös átláthatóságon és a bizalmon alapul" – fogalmazott az atlanti szervezet főtitkára, aki szerint bár sikerült haladást elérni a gyakorlati együttműködés olyan témáiban, mint amilyen Afganisztán ügye, illetve a terrorizmus és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem, most „új energiával kell megtölteni" a NATO-orosz viszonyt.