Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Sok külföldi turista halt meg egy tuniszi terrorakcióban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. március 19. 8:17

Terroristák megöltek 19 embert, köztük 17 külföldi turistát március 18-án, szerdán Tunézia fővárosában egy múzeumban – közölte az észak-afrikai ország miniszterelnöke.

Habíb Eszid sajtóértekezletén elmondta, az áldozatok között lengyel, olasz, spanyol és német turisták voltak. A tunéziai áldozatok közül az egyik egy múzeumi takarítónő, a másik rendőr volt. Két támadót lelőttek a rendfenntartók a túszszabadító akció során, de másik kettő vagy három még szökésben lehet. Több tucatnyi ember megsebesült, köztük olaszok, franciák, dél-afrikaiak, lengyelek és japánok vannak. Őket a kórházban felkereste Bédzsi Káid esz-Szebszi államfő, és azt ígérte, hogy mindent megtesznek, hogy ilyesmi többé ne történhessen.

A terroristák először a buszukból kiszálló turistákra nyitottak tüzet a Bardo múzeumnál, majd az épületben is vadásztak rájuk. A terepszínű ruhába öltözött támadó géppisztollyal voltak felfegyverkezve. A látogatók többségét sikerült kimenekíteni az épületből.
A múzeummal szomszédos parlamentet kiürítették. A tudósítások szerint a környéket azonnal elárasztották a rendőrök, akik később megrohamozták az épületet.

Az ország kormányfője, belügyminisztere és védelmi minisztere válságtanácskozást tartott.
A merénylet elkövetőjeként egyetlen szervezet sem jelentkezett, s egyelőre a tunéziai hatóságok sem neveztek meg gyanúsítottat.
A XV. századi királyi palotában elhelyezett Bardo múzeum Tunisz egyik fő látványossága, az ország történetét mutatja be, és ott van a világ egyik legnagyobb római mozaikgyűjteménye.

Tunézia a 2011-es januári forradalom óta iszlamista terroristákkal küzd, akik az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezet szövetségesei. Szíriában és Irakban mintegy 3 ezer tunéziai harcol az Iszlám Állam oldalán.
A szerdai merénylet súlyos csapást jelent Tunézia erőfeszítéseire, hogy újjáélessze az idegenforgalmat, amely a forradalom előtt kimagasló bevételeket hozott. A tunéziai terroristák eddig főként rendőröket és katonákat vettek célba, turistalátványosságokat évek óta nem, viszont 2012-ben megrohanták az amerikai nagykövetséget is.

Nem tudni, hogy a támadás összefügg-e azzal a keddi bejelentéssel, hogy Líbiában megölték az Iszlám Állam dzsihadista szervezet egyik parancsnokát, aki Tunéziában a legkeresettebb bűnözők közé tartozott. Ahmed ar-Rujszit politikai gyilkosságok miatt körözték.

A merényletet eddig semmilyen szervezet nem vállalta magára, egyelőre a tunéziai hatóságok sem neveztek meg gyanúsítottat. Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője először az Iszlám Államot vádolta meg a merénylet elkövetésével, de hamarosan csupán általánosan szólva említett terrorszervezeteket. Hangoztatta, hogy az EU eltökélt szándéka, hogy teljes támogatást nyújtson Tunéziának a terrorizmus elleni küzdelméhez, valamint biztonsági erejének megreformálásához.

John Kerry amerikai külügyminiszter is elítélte a történteket. Mint mondta: „Az Egyesült Államok ebben a nehéz időben kiáll a tunéziai nép mellett és továbbra is támogatja az ország kormányát a biztonságos, virágzó és demokratikus Tunézia megteremtésében".

A magyar kormány felajánlotta segítségét a tunéziai kormány számára a szerdai tuniszi terrorakciót követően. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy más témában tartott sajtótájékoztatón kiemelte: Magyarország a leghatározottabban elítéli a tuniszi terrortámadást, ahogy a terrorizmus és az erőszak minden formáját.

Magyar áldozatról nincs információ – közölte Szijjártó Péter. Ezt megerősítette a tuniszi magyar nagykövetség is.