Megvédték a kolostort a zárógyakorlaton
Szöveg: Szűcs László | 2009. december 10. 15:48December 10-én, három napos záró gyakorlattal ért véget az MH KFOR Kontingens második váltásának misszió előtti felkészítése. A tervek szerint a nyugat-koszovói Pecbe februárban utazik ki a magyar alegység és kezdi meg fél évig tartó külszolgálatát.
Tizenhárom héten keresztül, szeptember 14-től december 10-ig tartott az MH KFOR Kontingens második váltásának misszió előtti felkészülése. A nyugat-koszovói Pecbe készülő katonák, a külszolgálatra történő felkészülések szokásos rendjében, három ütemben hajtották végre a kiképzést – árulta el a honvedelem.hu érdeklődésére Cseklán István őrnagy, a kontingens parancsnoka.
A kontingensparancsnoktól megtudtuk azt is, hogy a több, mint kétszáz katonából álló kontingens jelentős része Szolnokon, az MH 25/88 Könnyvű Vegyes Zászlóaljnál szolgál, de a teljes alegység több mint harminc alakulat katonáiból állt össze. A legénységi állományú katonák többsége már teljesített szolgálatot Irakban, Afganisztánban és a Balkánon is, ám a tisztek egy részének a mostani lesz az első missziója. A szükséges műveleti tapasztalat megszerzése érdekében ugyanis a könnyű vegyes zászlóaljhoz került, idén augusztusban felavatott hadnagyok közül sokan jelentkeztek a koszovói békefenntartói misszióba.
Egyébként a kontingens parancsnoka is már a harmadik külszolgálatára készül. Eddig kétszer járt Afganisztánban, a Balkánon viszont még nem szolgált, éppen ezért jelentkezett most a KFOR-misszióba.
Az MH KFOR Kontingens második váltása, a december 8–10-e között lezajlott záró gyakorlaton számot adott az elmúlt három hónap felkészülése során elsajátított ismeretekből. A három napon keresztül, folyamatosan tartó, „Balkáni Hóvihar 2009" névre keresztelt gyakorlaton emellett minden olyan feladatot is teljesíteniük kellett, amely a műveleti területen vár rájuk. Így például az objektum őrzés-védelem, az ellenőrző-áteresztő pontok telepítése és üzemeltetése, a járőrtevékenység tervezése, szervezése és végrehajtása, az útvonal-felderítés, a VIP-személyek és a konvojok kísérése, a tömegkezelés és a sebesültek ellátása egyaránt szerepelt a gyakorlat feladatai között.
A záró gyakorlat egyik leglátványosabb momentuma az volt – és ezen a honvedelem.hu is részt vett – amikor a táborfalvai gyakorlótér egyik régen elhagyott épületét (amelyet még a szovjet katonák használtak nőtlenszállónak) „kikiáltották" egy kolostornak, s amelyet utána körbevettek a helyiek.
A szituáció nem volt véletlen, hiszen Koszovóban, a pec-i tábor közelében álló gorijok-i kolostor őrzés-védelme a magyar KFOR-alakulat egyik legfőbb feladata. Az épületet és az abban élő ortodox szerzetesek biztonságát folyamatosan egy magyar békefenntartó katonákból álló raj őrzi.
Közben a helyiek – akiket ezúttal is az MH Bakony Harckiképző Központ ellenerő századának katonái alakítottak – kisebb összetűzésbe keveredtek a békefenntartókkal, s csak a hangadók kiemelése után távoztak a „kolostor" környékéről.
A szituáció szerint a tömegkezelési feladat során két békefenntartó katona szenvedett sérüléseket, őket az azonnali reagálású szakasszal a helyszínre érkezett egészségügyi részleg katonái látták el.
A gyakorlatot követően Cseklán őrnagy a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: a Koszovóba készülő állományra három napos pszichológiai tréning vár még decemberben. A műveleti területre pedig, a tervek szerint, a jövő év februárjában, három váltásban utaznak ki a magyar katonák.
Fotó: Galovtsik Gábor