Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Új generációs amerikai atomfegyverek?

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2008. október 30. 7:36

Az atomfegyverek új nemzedékére van szüksége az Egyesült Államoknak ahhoz, hogy el tudja hárítani a jövőbeni fenyegetéseket – idézte Robert Gates védelmi minisztert szerdán a VOA rádió.

Gates szerint Amerikának új generációs atomfegyvereket kell kifejlesztenie, hogy megelőzhesse az ellene irányuló esetleges agressziókat, amelyeket potenciális ellenségek, köztük a világbékét fenyegető államok és terroristák hajtanának végre.

A védelmi miniszter a washingtoni Carnegie Nemzetközi Békealapítvány rendezvényén hangsúlyozta: az Egyesült Államok az egyetlen a hivatalos atomhatalmak között, amelynek nincsen atomfegyver-fejlesztési programja és nem tud új atomtölteteket gyártani. Rámutatott, hogy két szövetségese, Franciaország és Nagy-Britannia is folytat fejlesztéseket, de két olyan ország is, amelyek bár nem Amerika ellenségei, de “atomfejlesztési programjukat nem lehet figyelmen kívül hagyni". Gates nem titkolta, hogy Kínára és Oroszországra utalt, amelyek szerinte “nagyratörő fejlesztési és telepítési programot" kezdtek.

“Hogy őszinte legyek, semmiféleképpen nem tudjuk fenntartani a hiteles elrettentést és egyszerre csökkenteni készleteink méretét, ha nem teszteljük fegyvereinket vagy nem folytatunk modernizációs programot" – mondta.

Kitért arra, hogy Kína bővíti atomarzenálját, növeli rövid, közepes és nagy hatótávolságú rakétáinak számát, valamint a célbajuttató rendszereket is korszerűsíti. Washington és Peking között azonban elkezdődött egy stratégiai párbeszéd, amely remélhetőleg alapul szolgálhat a jövőbeni atomfegyver-korlátozási megállapodásokhoz – jegyezte meg.

Oroszországról azt mondta, hogy egyre nagyobb szerepet szán atomfegyvereinek: új interkontinentális ballisztikus rakétákat, tengeri telepítésű rendszereket fejleszt ki, új atomfegyvergyártó üzemeket létesít. Ennek részben az az oka, hogy ez az út olcsóbb, mint egy nagy hagyományos fegyverzet fenntartása. Aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy orosz atomfegyverek a világbékét veszélyeztető államok vagy terrorszervezetek kezébe juthattak a Szovjetunió összeomlását követő zűrzavaros években.

Gates szerint az egyre öregedő amerikai atomütőerő évről évre egyre veszít megbízhatóságából, miközben nincs tesztelés vagy fejlesztés, és a nemzetközi egyezmények nyomán az atomfegyverek száma csökken.

Mint fogalmazott, a régi rendszerek elérték a technológiai fejlesztések felső határát, ezért az idősödő, túl nagy és drága hidegháborús fegyverrendszerek lecserélésére egy kisebb, olcsóbb, de korszerű arzenált kell kialakítani, amely megfelel a nemzet nukleáris biztonsági követelményeinek.

A miniszter hangsúlyozta: a nukleáris elrettentő erőnek ma ugyanolyan fontos szerepe van, mint a hidegháború idején volt, “meg kell győzni" a különböző országokat és csoportokat, hogy ne intézzenek támadást az Egyesült Államok vagy szövetségesei ellen, és mérsékelni lehessen azt a nyomást, amelyet szomszédaikra gyakorolhatnak.