Az új kihívásokhoz új képességek kellenek
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2018. november 27. 18:32Az új biztonsági kihívásokhoz új katonai képességekre van szükség – mondta dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter november 27-én, kedden az Úton a 21. században – biztonság, honvédelem, haderő című konferencián a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban.
Galéria
Videó
Az ország biztonsága alapvetően a hadsereg képességein, a szövetségi rendszeren és az állampolgárok elkötelezettségén múlik, ugyanakkor a kutatóknak és az elemzőknek is nagy felelőssége van ebben. Fontos ezen a téren a megelőzés és az előre gondolkodás képessége, ezért teljesít mintegy 1000 magyar katona külföldön szolgálatot. A missziók segítenek abban, hogy a biztonsági kihívások ne váratlanul jelenjenek meg az országban, hanem a problémát már annak kialakulási helyén kezelni tudják.
„Az új kihívásokhoz, új képességeket kell teremteni, ahogy nap mint nap változnak a kockázatok, a fenyegetések, különben nem tudjuk teljesíteni mindazt, amit a törvény a részünkre előír a haza védelmének érdekében" – hangsúlyozta a tárcavezető, hozzátéve, hogy ezen a téren kiemelten fontos a magyar állampolgárok elkötelezettsége és a fiatalok áldozatvállalása. A fiatalok megszólítását, a honvédelem ügyébe való bevonását szolgálják például a honvédelmi táborok és a sport. „Mutassuk meg a fiataloknak, hogy egy fejlődő Magyar Honvédség olyan lehetőségeket biztosít számukra, amiket nem szabad kihagyni (…), meg fogják találni a számításukat egy korszerű, modern, egy 21. századra épülő hadseregben" – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ezért van szükség a kadétprogram mellett a katonai kollégiumra is.
Szabó István beszélt a kadétprogramról is, megjegyezve, ki kell emelni annak a több mint 50 partneriskolának az együttműködését, amelyek a honvédelmi alapképzést tantárgyként oktatják. Már több mint 2000 gyermek tanulja a honvédelmi alapismereteket a tárca által kiadott tankönyv segítségével. Elmondta azt is: jelenleg csak egy teljesen honvédelmi oktatást folytató gimnázium van, a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium, de a tervek szerint egy újabb is nyílhat Hódmezővásárhelyen. „A számok azt mutatják, hogy óriási az igény az ilyenfajta oktatásra, két és félszeres, háromszoros túljelentkezéssel számolunk minden évben a Kratochvilban, és ezt az igényt ki kell elégítenünk. Végig kell gondolnunk földrajzilag is, hogy hol, milyen térségben alakítunk ki ilyen oktatási intézményt, de ez az alappillére kell legyen a katonai oktatásnak" – fogalmazott.
Dr. Simicskó István, a hazafias és honvédelmi neveléssel kapcsolatos feladatok kormánybiztosa előadásában hangsúlyozta: egy jól működő államnak teret kell engednie a közösséghez tartozás igényének. Erre jó példa az önkéntes tartalékos rendszer, a kadétprogram, de a Honvédelmi Sportszövetség is. Hangsúlyozta, hogy a köznevelésben nem katonai képzést, hanem honvédelmi nevelést szeretnének folytatni, amely a testi és a szellemi képességek, illetve a haza iránti érzelmi attitűdök kifejlesztését célozza. Ehhez pedig mindenképpen módszertani segítséget kell nyújtani az iskolai oktatóknak, nevelőknek. A célok érdekében egy kormánystratégiára is szükség van, s a középiskolákban honvédelmi, míg a felsőoktatásban katonai ismereteket kell oktatni. A volt miniszter kiemelte a sport szerepét a honvédelmi nevelésben, és megjegyezte: ez alkalmas a kívánt célok egy részének elérésére.
A rendezvényen előadást tartott mások mellett dr. Sticz László ezredes, a Honvéd Vezérkar Haderőtervezési Csoportfőnökségének megbízott vezetője, Ranald Munro vezérőrnagy, a brit vezérkar főnökének kadét- és tartalékosügyekért felelős helyettese, valamint dr. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.