Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Borulási tréning

Szöveg: Trautmann Balázs |  2011. szeptember 14. 14:26

Amerikai képzésen, úgynevezett borulási tréningen vett részt minden magyar katona, aki kapcsolatba kerül a NaviStar MAXXPro járművekkel. A borulás-szimulátorral végrehajtott oktatáson az MH PRT-11 katonái mellett a Zrínyi Média munkatársai is jelen voltak, mint az a mellékelt képekből és videóból is látható.

Keskeny, magas, nagy tömegű jármű a NaviStar MAXXPro. Jól védi a benne ülőket, de vezetése különleges figyelmet igényel.

Az amerikai fejlesztésű a robbanásoknak igen ellenálló járművekről köztudott, hogy alacsonyabb társaikhoz képest könnyebben borulnak fel. A tapasztalatokból okulva nem csupán a gépjárművek vezetőit képezik ki a jármű kategória-megnevezéséről MRAP néven is szélesebb körben ismert MAXXPro irányítására, de az utasokat is megtanítják, mi a teendő borulás esetén.

A tapasztalatok szerint a robbantás után gyakori a jármű oldalra dőlése, vagy a torony leszakadása után akár fejtetőre állása is. Nem ritka a balesetek miatt bekövetkező borulás sem. A túléléshez – a biztonsági öv, a sisak és a repeszálló mellény használata mellett – szükség van a bent tárolt eszközök, felszerelések rögzítésére, s persze arra is, hogy minden bent ülő tudja, hogyan lehet a helyzetből minél gyorsabban és biztonságosabban kikerülni.

A begyakoroltatáshoz alkották meg azt a speciális, platformra épített és elektromotorokkal mozgatott kiképzőrendszert, mely a MAXXPro páncélozott testét felhasználva 360 fokos szögben képes a testet saját hossztengelye körül megforgatni. Az első lépés persze itt is az
elméleté: a vezető, a gépjármű parancsnoka, a géppuskás és az utasként bent ülő katonák pontos információkat kapnak a járműre leselkedő borulási veszélyről és a követendő viselkedésről.

Az elméleti kiképzés után következik a gyakorlat: itt hangársátorban, biztonságos környezetben, akár teljes sötétben (modellezve az éjjel bekövetkező borulást) lehet gyakorolni a kimenekülést. A gépkocsi belsejét kamerák és mikrofonok figyelik, így a rendszert működtető specialisták folyamatosan látják és hallják, mi történik odabenn, a katonák pedig nemcsak átélhetik, de be is gyakorolhatják, mi a teendő, ha az ember beszíjazva a jármű plafonjáról lóg fejjel lefelé. Hogyan lehet és kell kioldani a biztonsági övet úgy, hogy sebesülés nélkül tudjunk kiszállni a járműből? Feltéve, hogy az elsőnek induló katona alaposan körbenézett és nem látott semmilyen aknagránátot, robbanószerkezetet, melyet a tréfás kedvű kiképzők rejtenek el rendszeresen itt-ott a “megborított" kabin körül. Ekkor a katonák a mentesítésig a járműben maradnak, hiszen a páncéltest robbantás esetén még így is nagyobb biztonságot nyújt, mintha a szabadban lennének.

 Fotó: Dévényi Veronika

További képekért kattintson galériánkra!