Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egymástól tanulnak a műszakiak

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. szeptember 12. 11:01

Remekül megértik egymást, kiválóan dolgoznak együtt a cseh és a magyar műszaki katonák. A feladatok végrehajtásával a vártnál sokkal gyorsabban haladnak, a Duna–2012 elnevezésű közös cseh−magyar hídépítő kiképzésen elsajátított tudásukat a szeptember 13-ai bemutató gyakorlaton fogják bizonyítani.

A finiséhez érkezett a cseh 15. Műszaki Dandár katonáinak és az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred 1. hídépítő századának közös kiképzése. Mint arról korábban már beszámoltunk, a harmincöt cseh és a nyolcvan magyar műszaki katona szeptember 10-étől dolgozik együtt; az átkelést, a BMK–130-as típusú tolóhajók, a PMP pontonhídelemek vízre tételét és összekapcsolását gyakorolják a szentesi alakulat laktanyája melletti tiszai vízi gyakorlótéren.

1595941277

Kaszanyi Sándor mérnök alezredes, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred megbízott törzsfőnöke a honvedelem.hu-nak elmondta: „Ez a közös felkészülés folytatása annak a cseh−magyar együttműködésnek, amely az „Elba 2009" elnevezésű gyakorlattal kezdődött. Azt szeretnék elérni, hogy a cseh műszakiak megismerjék a magyar katonák által a hidak építésekor alkalmazott technikai eszközöket és módszereket. Erre azért van szükség, mert a NATO szövetségi rendszerében bármikor adódhat olyan helyzet, hogy egy feladatot együtt kell majd végrehajtaniuk."

A közös munka jól halad, a cseh és a magyar műszakiak remekül összedolgoznak. Az eredeti tervekhez képest lényegesen gyorsabban haladnak, a 120 méteres hidat első alkalommal már a gyakorlat második napján összezárták.

Nagy Gábor százados, a szentesi ezred 1. hídépítő századának parancsnoka szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy a „vendégek" kitűnően ismerik a magyarok által használt technikai eszközöket. Nekik is ugyanilyen PMP típusú pontonhídjaik vannak, annyi csak az eltérés, hogy ők Tátra, nem pedig Kraz típusú tehergépjárművön szállítják a hídelemeket, és a tolóhajóik más típusúak. Ezek az apró különbségek azonban a kiképzést egyáltalán nem zavarják.

1595941277

A katonák szeptember 11–12-én már a csütörtöki bemutató gyakorlatra készültek: a híd egyik felét a csehek, a másikat a magyarok építették meg, illetve úsztatták az átjáróba, az összezárás és a teherpróba után pedig készen álltak a közös üzemeltetésre.

Szekeres Tibor őrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság műszaki főtisztje kiválóra értékelte a magyar és a cseh katonák munkáját, felkészültségét. Külön hangsúlyozta annak a jelentőségét, hogy nincsenek nyelvi nehézségek: a kiképzés során használt angol nyelvet a gyakorlat szinte valamennyi résztvevője – a saját feladatának végrehajtásához – megfelelő szinten ismeri.

Ugyancsak elismeréssel szóltak a két nemzet műszaki katonáinak teljesítményéről a szentesi Zsoldos Ferenc Középiskola és Szakiskola tanulói. A KatonaSuli-programban részt vevő diákokat Varga István mérnök alezredes, a műszaki ezred megbízott parancsnoka hívta meg a szeptember 11-ei gyakorlásra – ők Piti Péter Pál földrajz szakos tanár vezetésével nézték végig a felkészülést. Az iskolában jelenleg a 10., a 11. és a 12. évfolyam egy-egy osztályában tanítják választható érettségi tárgyként a katonai alapismereteket, a most kezdett 9. évfolyam „katonai" osztályának tanulói számára viszont már kötelező lesz ebből a tantárgyból érettségizni.

1595941278


Fotó: Rácz Tünde