Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Félidőben a harmadik váltás

Szöveg: Szűcs László |  2010. november 12. 5:43

Szinte napra pontosan három hónappal ezelőtt, augusztus 10-én érkezett ki Koszovóba az MH KFOR Kontingens harmadik váltása. Az eltelt negyed évben a magyar katonák több, nagy horderejű feladatban is közreműködtek, s missziójuk második felében is számos fontos teendő vár rájuk.

208 katona. Egészen pontosan ekkora a létszáma a nyugat-koszovói Pejë/Peč városában található Villaggio Italia táborban települő MH KFOR Kontingensnek. Ezzel az elnevezéssel a mostani a harmadik váltás Koszovóban. A magyar katonák azonban korábban szolgáltak már MH KFOR zászlóalj, MH KFOR század, valamint – egy nemzetközi kontingens részeként – MLF század néven is Pejë/Peč-ben: Immáron több mint négy éve, 2006 januárja óta folyamatos a magyar jelenlét az albán és a montenegrói határ közeli városban és környékén.

A jelenlegi magyar kontingens katonáinak nagy része már nem először teljesít szolgálatot Koszovóban. Vannak, akik korábban, a fővárosban, Prishtinë/Prištinában települő MH Őr-, és Biztosító Zászlóaljban szolgáltak, de akadnak olyan nők és férfiak is, akik számára Pejë/Peč sem ismeretlen terep.

Tábor a hegy oldalában

A másfél négyzetkilométer alapterületű Pejë/Peč-i tábor meseszép helyen, a város fölé magasodó, közel 2700 méter

magas hegy oldalában terül el. Ez, a többségében olaszok lakta katonai bázis a székhelye a KFOR nyugati többnemzeti harccsoportjának (Multinational Battle Group–West – MNBG–W) – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Kanyó László alezredes.

A magyar kontingens harmadik váltásának parancsnoka hozzátette: természetesen nemcsak kötelékben, hanem egyéni beosztásban is részt vesznek a Magyar Honvédség katonái a nemzetközi harccsoport munkájában, többek között az MNBG–W törzsfőnöke, Katona Zoltán mérnök alezredes, valamint személyügyi és logisztikai főnöke, Papp Endre alezredes is magyar.

Kanyó alezredestől megtudtuk azt is, hogy a magyar kontingens két fő részre, úgynevezett műveletei elemre, valamint nemzeti támogató elemre osztható. A műveleti elemben pedig egy műveleti század, az LMT, valamint a CIMIC részleg teljesít szolgálatot.

A műveleti század a többnemzeti harccsoport alárendeltségében, a hagyományos értelemben vett békefenntartói feladatokat látja el, egy számára kijelölt felelősségi területen, a Pejë/Peč-től harminc kilométerre található Gjakove/Dakovica járásban. A század legfontosabb teendője az úgynevezett jelenlét fenntartó járőrtevékenység, emellett azonban részt vesznek különféle kísérési feladatokban és a kiemelt fontosságú objektumok védelmében is.

„A CIMIC a kapocs a műveleti parancsnok és a helyi lakosság között. Ez a részleg próbál meg gondoskodni arról, hogy a katonákat elfogadják a helyiek. Például, ha megjelenik egy magyar katona valamelyik településen, s ott integetve fogadják, akkor az azt bizonyítja, hogy a CIMIC részleg jól végzi a munkáját" – mondta Kanyó alezredes, aki ezt követően arról beszélt, hogy az LMT, azaz a Liaison Monitoring Team (Összekötő Megfigyelő Csoport), pedig azért felelős, hogy jól működjön a kapcsolat a harccsoport és a lakosságot képviselő szervezetek, például a települési önkormányzatok, vagy éppen a helyi rendőrség között.

Kiszolgálás és támogatás

Az MH KFOR Kontingens másik nagy része az úgynevezett Nemzeti Támogató Elem (National Support Element – NSE), amelynek legfontosabb feladata, hogy kiszolgálja és támogassa a műveleti elem részeiben dolgozó katonákat – emelte ki Kanyó alezredes, hozzátéve: e logisztikai tevékenység során a legfontosabb teendők a Támogató Századra hárulnak, a kontingens úgynevezett adminisztratív parancsnoksága pedig a kapcsolatot tartja a magyarországi elöljáró katonai szervezetekkel.

Szinte napra pontosan három hónappal ezelőtt, augusztus 10-én érkezett meg a koszovói műveleti területre a magyar kontingens harmadik váltásának zöme – tudtuk meg a parancsnoktól. Ekkor kezdődött meg az átadás-átvétel, amelynek során a műveleti század már meg is kapta első feladatait a harccsoport parancsnokától.

„Nagyon gyorsan elrepült az idő, szinte észre sem vettük, és a misszió fele már el is telt" – mondta a parancsnok, aki kérésünkre felelevenítette az elmúlt három hónap fő feladatait. Mint elmondta: a mindennapos műveleti feladatok mellett a magyar katonák közös kiképzéseken és felkészítéseken is részt vettek más harccsoportok műveleti századaival. Emellett, október elején, az egész KFOR-t érintő feladatban, a Pejë/Peč-i pátriárka beiktatásának biztosításában is közreműködtek, illetve egy hétre kitelepültek az észak-koszovói Mitrovicë/Mitrovicába is, ahol készenléti feladatokat láttak el.

A „második félidő"

A külszolgálat „második félideje" újabb, ezúttal egy hónapos kitelepüléssel kezdődött – tudtuk meg Kanyó alezredestől. A teljes magyar műveleti század ugyanis áttelepült a Pejë/Peč-től száztíz kilométerre, az ország északi részében található Nothing Hill nevű táborba. Ezen a katonai bázison a koszovói többnemzeti harccsoportok műveleti századai rotációban teljesítenek szolgálatot, feladatuk pedig a Gate–1 nevű határátkelő biztosítása, valamint a jelenlétfenntartó járőrözés. Általában félévente egyszer – azaz váltásonként egy-egy alkalommal – kerül sorra a magyar század.

A Nothing Hill-i kitelepülés december 6-ig tart – mondta a parancsnok, majd kitért arra is, hogy ezt követően a magyar katonáknak is a KFOR átalakításából eredő feladatok teljesítése lesz a legfontosabb teendőjük.

A beszélgetés végén Kanyó László alezredestől – aki egyébként a debreceni székhelyű MH 5. Bocskai István Lövészdandár Logisztikai Zászlóaljának parancsnoka – megtudtuk azt is, hogy a jelenlegi a harmadik koszovói missziója, 2003-ban, illetve 2005-ben már eltöltött fél évet a KFOR-ban. Személyes tapasztalata, hogy az ország infrastruktúrája és gazdasága folyamatosan fejlődik, a biztonsági helyzet pedig szerencsére egyre stabilabb.

További képekért kattintson galériánkra!

Fotó: Tóth László