Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hajózni muszáj!

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2011. július 5. 21:27

„Azokban a hónapokban, amikor megkezdődik a Duna-stratégia végrehajtása és Európa nemzetei megint közelebb kerülnek egymáshoz, nagyon fontos, hogy figyeljünk mindenre, ami a közeledést szolgálja. Meggyőződésem szerint ez a verseny ilyen!” – monda Hende Csaba honvédelmi miniszter június ötödikén, Bánkon, a NAVIGA 2011 – Élethű Hajómodellek Világbajnokságának megnyitó ünnepségén. Tizennégy ország összesen 314 hajója részvételével Magyarország idén először adott helyet ennek a különleges eseménynek. A tavaly augusztus 20-án ismét vízre bocsátott Lajta monitor élethű, méretarányos modellje már az első napon rajthoz állt.

„Navigare necesse est, azaz hajózni muszáj! Muszáj, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz, muszáj, hogy találkozhassunk egymással és ki tudjuk cserélni áruinkat, gondolatainkat; valamint akkor is muszáj, amikor a hazát meg kell védeni" – szögezte le beszédében a honvédelmi miniszter.

1595921316
Hende Csaba kiemelte: az igazi Lajta monitort, „ezt a kincset, ezt a nemzeti értéket, sok éves hányattatás után elkötelezett emberek áldozatos munkája mentette meg számunkra."

Dieter Matyisik, a NAVIGA elnöke köszöntőjében tömören úgy fogalmazott: ebben a „csodálatos országban és ezen a csodálatos helyen, remek időben muszáj már elkezdődnie a versenynek."

Nem kellett sokáig várnia, mert a bírói és a sportolói eskütételt követően, Hende Csaba egy aknamentesítő tűzszerész hajó kolompjának jelével pár perc múlva meg is nyitotta az idei évi világbajnokságot.

A versenyzők és távirányítású modelljeik az egy hetes világbajnokság ideje alatt több kategóriában – többek között motoros és vitorlás modellek – küzdenek meg egymással. A hajóknak a versenybíróság technikai szemléje után minél rövidebb idő alatt kell teljesíteniük az előre meghatározott útvonalat.

A Lajta monitor modelljén és a megszámlálhatatlan hadihajón kívül a világbajnokság további katonai vonatkozása lesz a csapatbemutatón versenyző 1. Modell Hadihajós Alegység is. Ez a kötelék a MH 1. Tűzszerész és Hadihajós Ezred hajóinak működését modellezi. Ennek megfelelően az alakulat parancsnoka, Hajdu Gábor mérnök ezredes is tiszteletét tette a megnyitón.

Mint ismeretes, az Európai Unió külügyminiszterei által egyhangúan elfogadott Duna-stratégia megvalósításában nyolc EU-tagállam és hat unión kívüli ország vesz részt. Ezek: Ausztria, Bulgária, Csehország, Magyarország, Németország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, valamint Horvátország, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Moldova és Ukrajna. Az elfogadott program fő súlyponti témái: a közlekedés és az energiahálózatok fenntartható fejlesztése, a környezet- és vízvédelem, a társadalmi és gazdaságfejlesztés, valamint az irányítási rendszer fejlesztése. 

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Galovtsik Gábor és a szerző felvételei