Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katona-ejtőernyősök ezüstérme a világkupán

Szöveg: Esztergály Zsófia |  2011. július 28. 10:20

A világ második legjobb csapatának kijáró ezüstéremmel tért haza július 27-én szerdán Brazíliából a Magyar Honvédség ejtőernyős válogatottja. Az V. Nyári Katonai Világkupán idén 111 ország csapatai indultak 19 különböző versenyszámban. A Magyar Honvédség ejtőernyősei csapat célbaugrás kategóriában, 34 nemzet versenyzői közül lettek másodikak, az olasz csapat után.

1595922329
Nagy ovációval fogadták a honvédség ejtőernyős válogatottját a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren ez alkalommal is, hiszen a fiúk, már sokszor bizonyítottak Európa- és világbajnokságon egyaránt. Eredményeik értékét emeli, hogy külföldi sporttársaikhoz képest sokkal kevesebb edzési lehetőségük van, és szponzorok sem támogatják őket. A Magyar Honvédség teremti meg számukra az alapfeltételeket. Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison több tucat kupa és érem fémjelzi sikereiket.

A mostani ezüst, negyedik lesz a világbajnoki második helyezésből.
Réczi Attila és Varga Tamás a válogatott tagjai kérdésünkre elmondták: „ nagyon örülünk az eredménynek, ezt vártuk. Természetesen szerettünk volna aranyéremmel hazajönni, de sajnos az időjárási körülmények nem tették lehetővé, hogy végrehajtsuk az utolsó sorozatot."
A csapat tagjai célbaugrásban a legjobbak, erre specializálódtak. Ennek lényege, hogy az 1000-1200 méter magasból történő ugrás után, „landoláskor" egy két centiméter átmérőjű célpontot kell megérinteniük a lábukkal a lehető legpontosabban.

1595922329
A fiúk egyébként az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis katonái, mint sportolók pedig a Szolnoki Honvéd Ejtőernyős Sportegyesület tagjai. „A válogatott a Magyar Honvédség, de emellett a Magyar Köztársaság válogatottja. Miután elsősorban katonák alkotják, a célbaugrás az, ami legközelebb áll hozzájuk, az egész csapatnak precízen, úgymond lépcsőben kell földet érnie egy megadott célponton. Ezt nagyon nehéz teljesíteni. Sok gyakorlást, pszichikai és fizikai felkészülést igényel, hogy akár nyolc-tíz sorozatot folyamatos sikerrel lehessen végrehajtani" –  mondta dr. Ruszin Romulusz ezredes, az egyesület elnöke, hozzátéve: „nagyon büszkék vagyunk rájuk, hiszen az utóbbi években örülünk, ha kétszáz ugrást hajthatnak végre egy évben. Az oroszok például ezer-ezerkétszázat ugranak évente, és még így is jócskán lemaradnak a mieink mögött".

A Katonai Világkupát a Nemzetközi Sport Tanács találta ki, és 1995-ben rendezték meg először. Jelenleg százharminchét tagja van, és négyévente, mindig a klasszikus olimpia előtti évben rendezik meg. A 19 féle sportág jelentős része a klasszikus olimpiában is megtalálható, emellett azonban katonai sportágak, mint például az ejtőernyőzés, a katonai, tengeri vagy légi öttusa is megtalálható.

Beiszer Tibor alezredestől, a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Hivatal sportért felelős szakreferensétől megtudtuk, hogy az idei világkupán vett részt a legtöbb nemzet. Magyarországot három sportágban képviselték: ejtőernyőzés, vívás (csapatban tizedik helyezést értek el) és judo. Utóbbi két válogatott a Honvéd Bolyai Sportegyesület, illetve a Budapesti Honvéd Sportegyesület segítségével vett részt a brazil megmérettetésben.

Fotó: Galovtsik Gábor és Magyar Honvédség ejtőernyős válogatott

(További képekért kattintson galériánkra!)