Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Katonasulis” diákoknak tartott bemutatót a világ legjobbja

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. január 11. 17:30

A KatonaSuli program keretében január 11-én, kedden délután a budapesti II. Rákóczi Ferenc Fővárosi Gyakorló Közgazdasági Szakközépiskolában tett látogatást Sidi Péter, a világ legjobb sportlövője. A Zrínyi Média munkatársa azokkal az érdeklődő diákokkal találkozott, akik ebben a tanévben már katonai alapismereteket is tanulnak az iskolában.

„Nagyon rég vettem részt hasonló programon, amikor Komáromban, az Igmándi erődben katonák mutatták be a katonai sportágakat, így a lövészetet is az érdeklődőknek", mondja a honvedelem.hu kérdésére Sidi Péter, mikor megérkezik a Rákóczi Szakközépiskolába. Az intézményben tett látogatás az első azon események sorában, melyeken a többszörös világ- és Európa-bajnok sportoló a Zrínyi Média munkatársaként hívja fel a fiatalok figyelmét az általa űzött sportágra, illetve azon keresztül a Magyar Honvédségre, a katonák munkájára. A folyosón már gyülekeznek az érdeklődők, akik egymás után próbálják ki a folyosón felállított repülőgép-szimulátort, illetve a Magyar Honvéd magazin számait, valamint az iskolába hozott könyveket lapozgatják. Az ország több középiskolájához hasonlóan a 2010/2011-es tanévben már a Rákócziban is oktatják a katonai alapismereteket, így a megjelentek számára nem is teljesen ismeretlenek azok a témakörök, melyekkel a lapokon szembesülnek.

„Nekem nagyon tetszik ez a tantárgy, hasznos, van értelme", mondja a honvedelem.hu kérdésére a 11. évfolyamos Szekeres Ágnes, akit olyannyira megfogott a katonai alapismeretek, hogy mindenképpen ebből a tantárgyból szeretne érettségizni, sőt, azt követően is katonai vonalon kíván továbbtanulni. „Nagyon érdekel a katonai szakma, habár a család egyetlen hivatásos katonáját, dédapámat sajnos már nem ismerhettem. De sokat meséltek róla a szüleim, és apukám katonatörténeteit is nagyon szeretem hallgatni. Ő is mindig jó hangulatban emlékszik vissza azokra az időkre." Az idén már érettségiző Pistyán Jutka hozzáteszi: a tantárgy annak ellenére sem tartozik a legkönnyebbek közé, hogy érdekes. „Vannak ennél egyszerűbb tárgyaink is, de még a bonyolult dolgokat is jól leírja a könyv", mondja. Mindketten egyetértenek abban, hogy a katonai alapismeretek elsősorban gyakorlatiasságában tér el számos más középiskolai tantárgytól. „Emellett nagyon fontos dolgokról esik szó a tankönyvben. Nem is találtam benne olyat, ami nem érdekes, vagy esetleg felesleges, kihagyható lenne", mondja Ágnes.

A II. Rákóczi Ferenc Fővárosi Gyakorló Közgazdasági Szakközépiskolában a történelem szakos Varga András tanítja a katonai alapismereteket, aki jelenleg éppen doktori tanulmányainak vége felé közeledik a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, így logikusan adta magát, hogy ő oktassa az új tárgyat. „Évek óta foglalkozom azzal a témával, hogy a középiskolai korosztályban milyen merítési lehetőségek vannak a Magyar Honvédség számára utánpótlási szempontból", mondja, hozzátéve, hogy nagyon hasznos kezdeményezésnek tartja a KatonaSuli programot.

„A katonai alapismeretek a 2010-es tanévben került bevezetésre az iskolában, de tavaly tavasszal már tartottunk egy jóval nagyobb bevezető rendezvényt, ezután kellett jelentkezniük a diákoknak a tantárgyra", tudjuk meg. Az iskolában jelenleg tizenhárman tanulják a katonai alapismereteket, közülük ketten vendéghallgatók más iskolából. Előzetesen mindannyian vállalták, hogy év közben nem adják le a tantárgyat. „Az érdeklődés ennél nagyobb volt, és most is folyamatos más évfolyamokból, de mivel a kétéves képzést preferáljuk, a végzősök egy része eleve kiesett, az alsóbb évfolyamok esetében pedig még nem feltétlenül időszerű a dolog", árulja el Varga András, aki szerint a tárgyat felvevő érdeklődők 30-40 százaléka vélhetően ebben az irányban tanul majd tovább.

Az oktató is megerősíti, amit a diákok mondtak, vagyis hogy a katonai alapismeretek nem számít a legkönnyebb tantárgyak közé, viszont az ismeretátadást színesíti a terepgyakorlat és az egyéb kapcsolódó feladatok rendszere is. „Mindig szorgalmaztam a civilek és a katonák közötti párbeszéd kiszélesítését, így roppant hasznosnak tartom a hasonló eseményeket", mondja az aktuális program és bemutató kapcsán. „Az is fontos, hogy a diákok lássanak egyenruhát, hiszen a mai hétköznapokban ritkán találkoznak vele, másrészt első kézből kapnak információt a katonaéletről. Éppen ezért nagyobb időkeretben is kívánatosnak tartanám a hasonló kezdeményezéseket. Akár egész napos rendezvényekként is, hiszen ennyi idő alatt a zárkózottabb diákok is megnyílnak."

Közben megkezdődik Sidi Péter bemutatója, aki egyébként a 300 méteres, úgynevezett katonai versenyszámokban, nagy kaliberű puskával, hadipuskával is világcsúcstartó. A világ legjobbjának választott bajnok sporttársa, a pisztolylövész Eiselt Judit segítségével avatja be a diákokat a sportlövészet rejtelmeibe. „A légpuskák Ferrarija" működésének bemutatása mellett az érdeklődők azt is megtudhatják, hogy a sportlövészetben kiemelt szerep jut a hátizomnak, hiszen a könnyűnek látszó fegyverek valójában egyáltalán nem azok. „Töltetlen fegyver nem létezik, emberre még játékból sem fogjuk", hívja fel a tanulók figyelmét Sidi Péter, mielőtt ők maguk is szemügyre veszik a puskákat és a pisztolyt. És ha már ott vannak a szebbnél szebb puskák, a világbajnok természetesen arról is gondoskodik, hogy a megjelentek a hangjában is gyönyörködhessenek…

Sidi Péter és munkatársai a következő hetekben további tanintézményekbe is ellátogatnak.

Fotók: Dévényi Veronika