Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kórház(ak) a harctér szélén

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2011. június 8. 22:57

Ha nem is kórház, de mobil ellátóhely; és ha nem is a város, de a harctér szélén. Fehér köpenyes orvosok és ápolók helyett pedig német, cseh, holland, francia és magyar katonaorvosok, illetve ápolók tesznek meg minden tőlük telhetőt a sérültek és a sebesültek legmagasabb szintű ellátásáért. Június 8-án, szerdán rendezték meg a Vigorous Warrior 2011 gyakorlat VIP-napját a nullaponti lőtéren.

Ezen a reggelen mindenki az égboltot kémlelte, noha még egy helikopter sem emelkedett a magasba. Rövid ideig kérdéses volt a felszállás, hiszen Veszprém felől fekete fellegek érkeztek tömött sorokban a nullaponti lőtér felé. A zápor azonban szerencsére hamar véget ért, és aztán mind a NATO Katona-egészségügyi Szolgálatfőnökök Tanácsának (COMEDS) tagjai, mind pedig a Magyarországon akkreditált katonai attasék zavartalanul élvezhették a látványos, többnemzeti, egészségügyi bemutatót.

„A NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ megalakításával Magyarország komoly pozíciót harcolt ki magának a NATO katonaorvosi közösségében. Szeretnék mindenkit emlékeztetni arra, hogy a katonaorvoslás nem öncélú tevékenység: a módszerek és eljárások mindig a haderő igényeihez alkalmazkodnak" – fogalmazott megnyitójában dr. Thomas Harbaum orvos ezredes, a NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ
igazgató-helyettese, aki azt is kijelentette: nagy megtiszteltetés számára, hogy megnyithatja a mai látványos bemutatónapot.

Az általa említett látványosságokat a szakmai napról szóló korábbi cikkünkben már bemutattuk, így most érdemes inkább mélyebben elgondolkodni a német ezredes szavain. Azaz: melyek is most a haderő aktuális igényei, mihez kell alkalmazkodniuk a katonaorvosoknak?

Rob van der Meer dandártábornok, a COMEDS elnöke elmondta: a COMEDS 35. plenáris ülésen elsősorban az ellátás minőségének javítása lesz az egyik fő téma. Mint kiemelte: elsősorban arra gondol, hogy az orvosok miként tudnának minél hamarabb eljutni a harctérre, vagy fordítva: miként kerülhetnek a sérültek leghamarabb az orvosokhoz. Ahogy azt a bemutatón is láthattuk: a légi kiürítési képesség és az előretolt, mobil, gyorsan felállítható ellátási helyek kulcsfontosságúak ebben a rendszerben.

A bemutató után aztán a COMEDS elnöke a legnagyobb elégedettség hangján beszélt a nemzetek együttműködéséről. Tegyük hozzá gyorsan: sajnos a különböző nemzetek katonaorvosai alapvetően nem elsősorban gyakorlatokon, hanem éles helyzetben, a harctéren csiszolódnak és csiszolódtak össze.

„Magyarország teljes mértékben képes integrálódni a NATO katona-egészségügyi rendszerébe. Minden téren zökkenőmentesen együtt tudunk működni a magyar kollégákkal, akik kiváló szakmai színvonalon látják el feladataikat" – dicsért Rob van der Meer.

Dr. Németh András orvos dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Egészségügyi Csoportfőnökség megbízott csoportfőnöke, az MH Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ parancsnoka szintén nagyon büszke volt a látottakra. A katona-egészségügy metódusainak aktuális változásairól szólva kifejtette: a biztonságpolitikai környezet megváltozása és az aszimmetrikus fenyegetés átalakította a haderő felépítésével és a hadműveletekkel szemben támasztott követelményeket. Ezek pedig értelemszerűen hatnak a katonaorvosok munkájára is.

Mondhatnánk azt, hogy a két kulcsszó: az idő és a mobilitás. Az esetleges életmentő beavatkozásokat tíz percen belül meg kell kezdeni. Ám mivel nem lehet minden egyes művelethez és/vagy minden egyes kis létszámú, sokszor a bázistól vagy az anyaországtól távol feladatot végrehajtó csapathoz egy szakképzett katonaorvost biztosítani, ezért a modern harcászatban megnőtt harctéri életmentő képzés szerepe.

„Hazánkban először a jogi környezetet kellett megteremteni ahhoz, hogy a harctéri életmentéshez – például légutak biztosítása, feszülő légmell kialakulásának megakadályozása, vérzéscsillapítás, folyadékpótlás és alapszintű gyógyszerezés – megfelelő módszerekkel ki tudjuk képezni a nem egészségügyi végzettséggel rendelkező katonákat. A kiképzés már megkezdődött – nyilatkozta a parancsnok.

Valóban: a bemutató első fázisában – a Zrínyi Média filmstúdiójának munkatársai segítségével – láthattuk, amint a már a megtámadott harcjárműben bajtársaik részesítik életmentő beavatkozásban megsebesült társaikat.

A dinamikus bemutatót és az ebédet követően a vendégek csoportokba osztva megtekintették a bemutatón részt vevő technikai eszközöket, illetve ellátó helyeket.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Dévényi Veronika