Különleges magyar-amerikai cserekiképzés
Szöveg: Snoj Péter | 2013. augusztus 9. 7:51Tapasztalatcserével egybekötött különleges műveleti felkészítést tartottak a tatárszentgyörgyi lőtéren. A közös amerikai−magyar kiképzésen olyan feladatokat hajtottak végre, melyekkel missziós környezetben is szembetalálhatják magukat a katonák.
Galéria
Videó
„Páratlan lehetőség ez számunkra, hogy belekóstolhassunk azon fegyverek használatába, amik a műveleti területen is gyakoriak. Nagyon sokat tanulunk, és bízunk benne, hogy mi is viszonozni tudjuk a kapott tudást" − mondta a Colorado államból érkezett különleges műveleti csoport parancsnoka.
A Joint Combined Exchange Training (JCET) − azaz az amerikai−magyar tapasztalatcserére épülő gyakorlat − magyar különleges műveleti csoportjának csoportparancsnoka elmondta, hogy a gyakorlások során mindkét nemzet elvégzi a feladatokat a saját állományával, aztán a vegyes tűzpárokban történő végrehajtásra kerül sor, hogy a katonák megtanulják áthidalni a nyelvi és a harceljárásmódok közötti különbségeket.
A gyakorlatot meglátogatta Tim Manning ezredes, az Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége Védelmi Együttműködési Irodájának vezetője is. A katonákkal és fegyvereikkel való gyors ismerkedést követően az ezredes hamar egy géppuska mögé feküdt, hogy személyesen is megtapasztalhassa használatát.
Manning ezredes elmondta, miért fontosak a közös gyakorlatok: „A mai nap nagyszerű példa a két nemzet közötti együttműködésre. Együtt harcolnak, ezért együtt is készülnek fel a műveleti terület viszontagságaira."
„Az amerikaiak nagyon jó katonák, alapvetően nagyon jó egyéni képzettséggel rendelkeznek. A magyar csoportok kiképzettségi szintjét és az együttműködési készségüket pedig úgy gondolom, hogy az afganisztáni hadszíntéren végrehajtott közös műveletekben való részvétel sikeressége tanúsítja a legjobban" − összegezte Sándor Tamás ezredes, az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj parancsnoka.
Fotó: Dévényi Veronika