Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nemzetközi CIMIC-tanfolyam Afganisztánba készülőknek

Szöveg: Antal Ferenc |  2011. október 17. 15:49

A Magyar Honvédség először rendezett NATO ISAF PRT CIMIC-tanfolyamot október 10-14. között Budapesten. Az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ által szervezett kurzus hét nemzet, valamint külföldi és hazai oktatók, illetve hallgatók közreműködésével jött létre.

1595925980
A képzés alapvető célja az volt, hogy az Afganisztánban működő különböző nemzetiségű tartományi újjáépítési csoportok feladatrendszerének, valamint szakmai tevékenységének megismerésén keresztül a szervezők átfogó képet nyújtsanak a tanfolyam hallgatói számára az ázsiai országról. Az afganisztáni misszió sikere ugyanis jelentős mértékben függ attól, hogy az ott szolgáló tisztek és tiszthelyettesek milyen hatékonyan tudnak kommunikálni a helyiekkel. A hatékony kommunikáció ugyanis kulcsfontosságú a másik fél magatartásának befolyásolása, illetve az információ-áramlás szempontjából.

„Ez egy új kezdeményezés nemcsak honvédségi, hanem NATO- szinten is" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Csomor Péter őrnagy, a tanfolyam vezető instruktora. Az ő feladata egyébként a szakmai munka összefogása, valamint az instruktorok munkájának összehangolása is.

Az elméleti felkészítésen túl a hallgatók afgán tolmácsok bevonásával gyakorolták az elsajátított technikákat, előre megírt szituációk alapján.

„Óriási a különbség az itt szimulált modellek és a való élet között, éppen ezért még nagyobb önbizalmat kell mutatniuk a tárgyalóknak, mint egy éles helyzetben, Afganisztánban" – foglalta össze tapasztalatait Mirwais Janan afgán tolmács, aki másfél éve vesz részt különféle PRT-képzéseken. Feladata, hogy a misszióba utazó katonákat felkészítse a kulturális különbözőségekre. Az imitált helyzetek során több apró hibára is felhívta a figyelmet, de – mint mondta – ezek kiküszöbölhetők.

A tanult szituációk között volt még tárgyalástechnika, országismeret is. Emellett szó esett a kulturális sajátosságokról, továbbá a PRT felépítéséről.

1595925980

 Fotó: Rácz Tünde