Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Politikai döntéstől függ a KFOR jövője

Szöveg: Nyulász Viktória – Szűcs László |  2012. november 22. 7:54

Professzionálisnak nevezte a Koszovóban szolgáló magyar békefenntartó katonák munkáját Volker Halbauer vezérőrnagy Pristinában. A KFOR parancsnoka hozzátette: bízik benne, hogy Magyarország a jövőben is hozzájárul a NATO vezette művelethez. Helyszíni tudósítás.

Halbauer tábornok a KFOR parancsnokságán – november 21-én – azokat a magyar újságírókat tájékoztatta a békefenntartó művelet jelenlegi helyzetéről és jövőjéről, akik ezen a héten a Honvédelmi Minisztérium Sajtóirodája által szervezett látogatáson vesznek részt Pristinában.

Volker Halbauer vezérőrnagy elmondta: a KFOR 1999 óta végzi tevékenységét Koszovóban, és a békefenntartók már számos nehéz időszakon vannak túl. A parancsnok értékelése szerint ennek ellenére az elmúlt tizenhárom évben a biztonsági és politikai helyzet pozitív irányba fejlődött Európa legfiatalabb országában.

Hozzátette: segíti a helyzet normalizálódását, hogy a közelmúltban újrakezdődött a politikai párbeszéd Belgrád és Pristina között, és megkezdték a korábbi megállapodások végrehajtását is. Ezek közül a KFOR-művelet szempontjából a legfontosabb a határátkelők helyzetének rendezése.

1595945132

A parancsnok kiemelte: a Kosovo Force mandátuma nem változott, továbbra is az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es számú határozata alapján végzi feladatait, azaz hozzájárul a békés és biztonságos környezet fenntartásához, a mozgásszabadság biztosításához, valamint támogatja a politikai párbeszédet.

A KFOR jelenlegi tevékenységével kapcsolatban Volker Halbauer vezérőrnagy elmondta: az ország Ibar folyótól délre eső területein a politikai és biztonsági helyzet nyugodt, itt a békefenntartóknak minimális feladataik vannak. Ezek közül kiemelt fontosságú a decani és a peci ortodox vallási emlékhelyek őrzés-védelme.

1595945132

Ami az ország északi részét illeti, a honvedelem.hu kérdésére válaszolva a KFOR parancsnoka aláhúzta: az elmúlt időszakban számos olyan alkalom volt, amikor a béke és a biztonság helyreállítása érdekében a nemzetközi erőknek be kellett avatkozniuk, de a helyzet mostanra normalizálódott. Mivel azonban a közeljövőben újabb határátkelőhelyek kerülnek át a koszovói hatóságok felügyelete és irányítása alá, a parancsnok szerint az elkövetkező hetekben a KFOR-nak fel kell készülnie a fokozódó helyzetre és az esetleges demonstrációk kezelésére.

A koszovói békefenntartó misszió jövője elsősorban nem katonai, hanem politikai döntés függvénye – fogalmazott a tábornok. Értékelése szerint a műveletre továbbra is szükség van, de hogy meddig, azt a jelenlegi helyzetben még nem lehet pontosan megmondani.

Fotó: Rácz Tünde