Az Év Katonája: négyen a húszból…
Szöveg: Szűcs László | 2009. május 25. 12:51Május 20-án, a Honvédelmi Minisztérium Magyar Honvédelem Napja alkalmából rendezett központi ünnepségén húszan vehették át az Év Katonája megtisztelő címet. A két évvel ezelőtt a honvédelmi miniszter által alapított kitüntetést azoknak ítélik oda, akik saját szakterületükön a legjobbak.
Az év katonája kitüntető címet azok viselhetik, akik a „jók közül is a legjobbak". Vagyis azok a katonák, akik a honvédség érdekében végzett példamutató szolgálatteljesítésükkel, valamint beosztásukban huzamos időn át végzett kiemelkedő munkájukkal – elöljáróik javaslatára – kiérdemelték ezt a címet.
A dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter által 2007-ben alapított díjat az első esztendőben nemzeti ünnepünk, október 23-a alkalmából adományozták, tavaly és idén viszont május 21-e, vagyis a Magyar Honvédelem Napja alkalmából vehették át a díjazottak. Az Év Katonája kitüntető cím egy oklevéllel és egy kör alakú emlékplakettel, valamint az ezzel egy díszdobozban található fehér tűzzománc jelvénnyel jár együtt. Utóbbit szabályosan az egyenruha zubbonyának bal felső zsebtakaróján, középen kell elhelyezni. A díjat egyébként minden évben legfeljebb húsz katona kaphatja meg, mégpedig olyanok, akik legalább tíz év hivatásos, vagy szerződéses jogviszonnyal rendelkeznek.
Az idei díjazottak a Magyar Honvédelem Napja alkalmából május 20-án, a Stefánia Palotában rendezett minisztériumi központi ünnepségen vehették át a megtisztelő címet Tömböl László mérnök vezérezredestől, a HM Honvéd Vezérkar Főnökétől. A húsz katona közül a honvedelem.hu közvetlenül az átadás után szólaltatott meg négyet.
Huszonnyolc éve mundérban
Büszke arra, hogy ma már szinte egyedüliként 28 éve személyügyi területen dolgozik, és az MH szervezeti hierarchiáját végigjárva – önálló zászlóalj, ezred, hadosztály, hadsereg, vezérkar – jutott el jelenlegi beosztásáig.
– Kecskeméti lányként 1976-ban kötöttem házasságot egy frissen avatott tiszttel, és Nagykanizsa–Kalocsa–Kiskunfélegyháza–Székesfehérvár helyőrségeket végigjárva kerültem Budapestre. 1978-ban kerültem a Magyar Honvédség közalkalmazotti állományába, majd 1981-ben továbbszolgáló szakaszvezetőként lettem katona – mesélte Dobosné alezredes.
Kérdésünkre válaszolva elmondta azt is, hogy közel három évtizedes katonai pályafutása során nem ez volt az első elismerése, hiszen több alkalommal részesült már kitüntetésben. Sőt egyszer köztársasági elnöki kitüntetést is átvehetett. Az Év Katonája kitüntető címre azonban rendkívül büszke, hiszen ebben eddigi hivatásos katonai pályafutásának elismerését látja.
Az alezredes asszony a díj átvétele után megfogadta: még inkább arra fog törekedni, hogy a tőle már eddig is megszokott minőségi munkát teljesítse, hiszen az Év Katonája kitüntetés kötelezi erre annak viselőjét.
Az első komolyabb kitüntetés
Elmondta: nagyon meglepődött, amikor kiderült, hogy az elöljárók rá gondoltak, s az egészségügyi szakterületről ebben az évben ő részesülhet a megtisztelő címben. Egyáltalán nem számított rá.
A tiszthelyettes egyébként 1984 óta dolgozik egészségügyi vonalon a honvédségnél, akkor még a kecskeméti Repülőkórház traumatológiai osztályán volt ápoló. 1998-ban öltötte magára a légierő kék színű egyenruháját, először Városföldön a Radar Századnál, mint segélyhelyparancsnok, 2000 óta pedig Kecskeméten szolgál.
– Nagyon jól esik, hogy elismerik az ember több mint egy évtizedes munkáját. Már csak azért is, mert ez a mostani az első komolyabb kitüntetésem – tudtuk meg Annától, aki 2007 márciusától egy évet az UNFICYP ENSZ misszióban is szolgált, Cipruson.
Húsz év szakmai tapasztalat
A fiatal főtiszt korábban, mintegy tizenöt évig Tatán szolgált különböző beosztásokban. Volt rádiós szakaszparancsnok, századparancsnok helyettes, később az MH 25. Klapka György Gépesített Lövészdandárnál híradó századparancsnok, sőt a dandár elektronikai szolgálat főnöke is egy ideig. Utolsó beosztása azonban az azóta már megszűnt MH 11. Hunyadi Mátyás Harckocsi Zászlóalj híradó és informatikai részleg vezetője volt, innen került át Székesfehérvárra.
Mint érdeklődésünkre elmondta nagyon meglepődött, amikor kiderült, hogy a híradó és informatika szakterületen, ebben az évben ő kapja az Év Katonája kitüntető címet. Már csak azért is, mert ezen a szakterületen szerencsére nagyon sokan dolgoznak a Magyar Honvédségben, és ő arra számított, hogy valamelyik csapatnál szolgáló kollégája lesz idén a díjazott. Éppen ezért a húsz éves szakmai tapasztalatának tudja be a cím elnyerését.
Imhof őrnagy egyébként két missziót teljesített eddig. 2002-ben Koszovóban, az MH Õr-, és Biztosító Zászlóalj vezetési részleg vezetője volt, míg 2007-ben Afganisztánban, ő a magyar tartományi újjáépítési csoport második váltásának híradásáért felelős vezetője. Elmondta: utóbbi feladat kifejezetten kihívás és újdonság volt számára, hiszen az országtól több ezer kilométer távolságban kellett megszerveznie egy zászlóalj szintű alegység minden irányba működő híradását.
Hét missziót teljesített
Kálmán az elmúlt több mint egy évtizedben bejárta a világot, hiszen hétszer volt misszióban. Koszovóban teljesített szolgálatot a pristinai MH Õr-, és Biztosító Zászlóaljnál, illetve a pec-i MH KFOR Zászlóaljnál is. Emellett megfordult Irakban is. Nagy vágya eljutni Afganisztánba, hiszen ott is szeretné kipróbálni magát.
A szakaszvezető érdeklődésünkre elmondta: nagy megtiszteltetés számára, hogy ő lett az Év Katonája. Természetesen ez felelősséggel is jár, éppen ezért tudását megpróbálja átadni a fiatalabbaknak. Emellett szeretné elvégezni a tiszthelyettes iskolát is, s ezzel egy időben megpróbálja magát átkérni hivatásos katonai szolgálatra.
Fotó: Tóth László