Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Elemi érdekünk a régió, a térség stabilitása

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. május 31. 10:24

A Magyar Atlanti Tanács (MAT) május 30-án, hétfőn délután a budapesti Honvéd Kulturális Központban tartotta 2011. évi közgyűlését. A rendezvényen a „Nemzeti érdekek érvényesítése a Magyar Honvédség nemzetközi műveletekben történő részvételén keresztül” címmel Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára tartott előadást. A közgyűlés emellett meghallgatta a MAT elnökségének beszámolóját a 2010. évi tevékenységéről és a 2011. évi feladatokról dr. Vizi E. Szilveszter elnök előterjesztésében, és a Felügyelő Bizottság elnökének beszámolóját a MAT 2010. évi gazdálkodási tevékenységéről, dr. Stadler János FB-elnök előterjesztésében.

Az államtitkár köszöntötte a Magyar Atlanti Tanács közgyűlését, majd kiemelte előadásának aktualitását, és célját, miszerint „szeretnék minél szélesebb körben tájékoztatást nyújtani, közelebb hozni a politikai és társadalmi élet közszereplőit feladatrendszerünk megismertetésén keresztül a honvédelem ügyéhez. Előadásomban a honvédelmi tárca – ezen belül a Magyar Honvédség – feladatrendszerének egy speciális, de nagyon fontos szegmensét mutatom be."

Fodor Lajos egy térképen szemléltette a világ legnagyobb válságövezeteit, az úgynevezett kritikus válsággócokat. Hangsúlyozta, hogy a világpolitikában a biztonság – ezen belül, szorosabban értelmezve, a regionális biztonság – az államok, az egyes országok biztonsága, a kockázati tényezők alapján értelmezve, relatív fogalom.

A tárca államtitkára részletesen szólt a korunkra jellemző biztonsági kihívásokról, a nemzetközi terrorizmusról, a gazdasági instabilitásról, a tömegpusztító fegyverek, és a működésképtelen államok jelentette fenyegetésekről, a kalózkodásról, az illegális migrációról, az informatikai rendszerek elleni támadásokról, a természeti, civilizációs és egészségügyi veszélyforrásokról, a szervezett bűnözésről, a kábítószerek terjedéséről, a demográfiai változásokról, a fogyatkozó energiakészletekről.

„A nemzetközi közösség célja: figyelemmel kísérni az aktualitások nyomán jelentkező hatásokat, felderíteni, előre jelezni, megelőzni és megoldani a konfliktusokat, illetve megfelelően válaszolni a kihívásokra" – jelentette ki az államtitkár. Kiemelte, hogy Magyarországot ugyan közvetlenül elkerülték az utóbbi évek fegyveres konfliktusai, de a hatásai érződnek."

Nemzeti érdekeink érvényesítése, képviselete globális és regionális szinten is fontos, hiszen a stabilitás hiánya – az államigazgatásban, a gazdaságban, a demográfiában – újabb, még komolyabb, fegyveres válságokat generálhatnak, amelyek közvetett hatásai jelentkezhetnek például az energiaárakban, vagy a menekültek megjelenésében.

„Éppen ezért elemi érdekünk a régió, a térség stabilitása" – hangsúlyozta Fodor Lajos, aki kijelentette, Magyarország biztonságát csak saját katonai képességei és a szövetségi rendszer (NATO, EU) együttesen képesek szavatolni. „Nincs biztonságban az, aki másra bízza biztonságát" – szögezte le az államtitkár.

A Magyar Honvédség részvételéről a nemzetközi műveletekben, a közigazgatási államtitkár elmondta, hogy jelenleg 14 országban csaknem ezer magyar katona vesz részt különböző NATO- EU- és ENSZ-missziókban. A szövetségi prioritás Afganisztán, a nemzeti prioritásunk a Balkán – mondta Fodor Lajos, aki ezután a NATO legnagyobb kihívást jelentő műveletéről, az afganisztániról szólt, amelyben 48 nemzet 132 ezer katonája – köztük jelenleg 483 magyar – vesz részt. A cél: az afgán kormányzat és a rendfenntartó erők (hadsereg, rendőrség) megerősítése – megteremtve a nemzetközi katonai erő kivonásának feltételét. Közvetett nemzeti érdekünk a szövetségi rendszeren keresztül: hozzájárulás a NATO 5. cikkely alapján, katonai szempontból pedig a tapasztalatszerzés.

A Magyar Honvédség katonái szolgálatot teljesítenek Afganisztán újjáépítésében és fejlesztésében (Tartományi Újjáépítési Csoport), az afgán biztonsági erők felkészítésében és kiképzésében, mentorálásában, (Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport – OMLT, Légi Tanácsadó Kiképző Csoport – Air Mentor Team, Combat Service Support /CSS/ School – Harci Kiszolgáló és Támogató Iskola). Részt vettek, illetve vesznek a Kabuli Nemzetközi Repülőtér (KAIA) tervezett váltásában, a jövő évben, immár harmadik alkalommal. Ugyanakkor ott vannak a különböző ISAF-parancsnokságokon és más katonai intézményekben.

Az államtitkár ezt követően szólt a Magyar Honvédség két balkáni missziójáról, az EUFOR-ban és a KFOR-ban betöltött szerepéről, valamint a két ENSZ-misszióról: a ciprusi UNFICYP-ről, valamint a sínai-félszigeti MFO-ról. Ezek révén hazánk jelentős világpolitikai folyamatok alakításában vesz részt.

„A Magyar Honvédség nélkülözhetetlen és fontos érdekérvényesítő eszköze a mai magyar kül-, biztonság- és védelempolitikának. Alkalmas eszköze a nemzeti érdekek érvényesítésének, és a szövetségesi kötelezettségek teljesítésének. A nemzetközi béketámogató műveletekben történő részvételünk a katonai mellett politikai, gazdasági, kulturális hozadékot is jelent Magyarország számára. Békeműveleti szerepvállalásaink méltóak egy teljes tagságú NATO- vagy
EU-tagállamhoz" – összegezte az elmondottakat Fodor Lajos államtitkár.

A MAT közgyűlése egyperces néma főhajtással tisztelgett a napokban elhunyt volt köztársasági elnök, Mádl Ferenc emléke előtt, majd Vizi E. Szilveszter beszámolójával folytatta munkáját. Ez után a Stadler János, a Felügyelő Bizottság elnökének beszámolóját hallgatták meg. A mintegy egyórás vitát és hozzászólásokat követően a közgyűlése egyhangúlag elfogadta az elnöki beszámolót és az FB elnökének jelentését is, majd határozott az elnökség és a kiemelkedő munkát végző tagok elismeréséről.


 Fotó: Tóth László