Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarok az UNFICYP-ben

Szöveg: Kovács Imre alezredes |  2011. október 2. 9:23

A Magyar Honvédség ciprusi missziójának 28. váltása 2010 szeptemberében kezdte meg munkáját a műveleti területen. A kiérkező állományt akkor, a váltást szállító repülőgépen lehetett utoljára együtt látni, mivel feladatukat külszolgálatuk tizenkét hónapja során négy különböző helyen, többnyire többnemzetiségű egységekbe osztva végezték.

A magyar kontingens három fő részre oszlik. Az állomány nagy része az úgynevezett Ütköző Zóna – angolul: Buffer Zone – 4. szektorához tartozik, amelyet a Famagusta városban települt közös szlovák-magyar szektorparancsnokság irányít. Ebbe a csoportba a famagusta-i törzs, az 1. szakasz, valamint az katonai összekötő csoportok magyar tiszti, tiszthelyeseti és legénységi állománya tartozik.

A magyar katonák második nagy csoportja – összesen tizenhárman – az ENSZ Békefenntartó Missziójának nicosiai főhadiszállásán (UNFICYP HQ) végzi munkáját. Egyik alegységük a főhadiszállás őrzés-védelmét látja el, valamit ők alkotják a misszió parancsnokának – angolul: Force Commander – közvetlen műveleti tartalékát ellátó úgynevezett Mobilie Force Reserve alegységet is. Ugyanebbe a csoportba tartoznak a klasszikus katonai rendőri feladatokat végző Force Military Police Unit (FMPU) magyar katonái is. A kontingens harmadik része pedig a Nicosiába szolgáló törzstiszti csoport, amely öt tisztből és egy zászlósból áll. Ők hadműveleti, egészségügyi, logisztikai, és személyügyi tervező feladatokat látnak el.

1595925343
Az ENSZ több mint 47 éve tartja fent békefenntartó misszióját a két részre osztott szigeten, amelynek jövője mindig csak félévekre látható előre, köszönhetően annak, hogy a világszervezet közgyűlése egyszerre maximum féléves mandátumot szavaz meg, mindenkor értékelve az 1974 -ben kialakult helyzet megoldása irányába megindult folyamatokat.

Nézzük most azt, hogy pontosan milyen feladatokat látnak el a Cipruson szolgáló magyar békefenntartó katonák. A szektorparancsnok alárendeltségébe tartozó szlovák-magyar század első szakasza Athienou faluban települ. Az alegységben szolgáló 37 magyar katona járőrözési és logisztikai biztosítási feladatokat végez. Nekik már a szolnoki, öt hétig tartó felkészülés során, illetve a kiérkezést követő két hétben nagyon pontos képet kellett szerezniük a zónáról, hiszen a területen – kis túlzással érve – minden kavicsot és fát ismerniük kellett. Ez az ismeret pedig azért szükséges, mert csak így tudták megállapítani, hogy történt-e behatolás a tiltott területre, vagy olyan esemény, amelyet ENSZ tilt.

Az első szakasz magyar katonáinak feladata – annak ellenére, hogy a ciprusi misszióra leginkább a „gyakorló" jelzőt szokták ráaggatni – nem volt teljesen veszélytelen, hiszen gyakran előfordultat rendkívüli esetek, s a nyári időszakban nem egyszer kellett az avartüzek oltásában közreműködniük.

A mindennapi feladatok mellett a magyar katonák az elmúlt egy évben közreműködtek az ENSZ líbiai missziójának Ciprusra történő evakuációjában, segítették az első szakasz állományába érkező szerb békefenntartó raj misszióba történő integrálásában.

A szeptember 28-án Athienouban megtartott kontingens parancsnoki átadás-átvételi ünnepségen a leköszönő parancsnok, Kovács Imre alezredes beszédében megköszönte az állomány átlagon felüli teljesítményét. Emellett köszöntötte azt a 77 magyar katonát – köztük Lukács Péter mérnök alezredest, a kontingens parancsnokát – akik az elkövetkező egy évben szolgálnak majd a szigeten.

1595925343