Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarok az UNFICYP-misszióban katonai rendőrként

Szöveg: Csoma Sándor zászlós |  2011. január 24. 8:19

Magyarországon a legtöbben igen keveset tudnak a Magyar Honvédségnek ciprusi missziójáról. Ezért is él róla néhány tévhit a köztudatban. Pedig a földközi-tengeri sziget az egyik legérzékenyebb pontja a világnak, részben mert merőben eltérő kultúrával rendelkező nemzetek állampolgárai élnek itt egymás mellett.

Ezentúl nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy a mediterrán térség számos hatalma megpróbálta elfoglalni ezt a szigetet, annak stratégiai jelentősége miatt. Ezek az események vezettek a háborúskodáshoz, közel öt évtizeddel ezelőtt. A háború óta az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) jelenléte – mint pártatlan erőé a két oldal között – nélkülözhetetlen.

1595913054
Amint az megszokott a világon, az Egyesült Nemzetek Ciprusi Békefenntartó Erőinek (UNFICYP) is van egy speciális alegysége, mely a misszió kezdete óta teljesít szolgálatot. Ez nem más, mint a Katonai Rendőrség (FMPU). A feladata, hogy professzionális rendőri hátteret biztosítson az UNFICYP számára. A felelőssége kiterjed a szigeten bekövetkező minden olyan incidensre, melyet ENSZ-katonák okoznak, vagy ellenük irányul. A lassú békülési folyamatok következtében sor került az UNFICYP szervezeti átalakítására is. Az FMPU-t sem kerülték el ezek a változások.

Napjainkban ezt az alegységet egy szakasznyi erő alkotja, mely négy nemzet katonáiból áll, ezen belül öten magyarok. Jelenleg ezekben a beosztásokban három férfi és két nő teljesít szolgálatot az FMPU kötelékében. Mindegyikük más-más alakulattól érkezett és egy főt kivéve nem rendelkezett katonai rendőri tapasztalatokkal. Néhány kollégánk, akik már szolgáltak itt, nagyon jól tudják, milyen nehézségeket kell leküzdeni, ha valaki szeretné profi MP-ként teljesíteni ezt a feladatot. Ezek közé tartoznak: az eltérő szolgálati rend, a nyelvi nehézségek, az együttműködés más nemzetek képviselőivel egy zárt közösségben, a speciális eljárási módok, melyek számunkra szokatlan alapokon nyugszanak.

Mindezek ellenére bátran mondhatom, a magyar katonák megállják a helyüket ezekben a beosztásokban is. Annak ellenére is, hogy a szabályok, a jogok, a törvények nagyban különböznek az otthoniaktól. Amikor megérkeztünk mi is tapasztaltuk ezeket a nehézségeket, de igyekeztünk olyan gyorsan megtanulni, amilyen gyorsan csak lehetséges volt, hogy miként hajtsuk végre feladatainkat. Például: szondáztatás, sebességmérés és iratok ellenőrzése biztonságosan, balesetek és büntetőjogi kategóriába tartozó károkozások kivizsgálása, együttműködés a helyi rendőrségekkel, a főparancsnokságra érkező delegációk kísérése.

1595913054
Ezen túlmenően, természetesen vannak tennivalóink vészhelyzet esetén is. A helyismeret is elengedhetetlen ehhez a munkához. Annak érdekében, hogy mindig pontos és aktuális információkkal rendelkezzünk a lezárt utakról, vagy a forgalom sűrűségéről, illetve a megelőzés eszközeként használva a jelenlétet, rendszeres járőrözést végzünk a szigeten. A szabályok szerint ezek a járőrök mindig kis csoportok és minden esetben készek arra, hogy eljárjanak egy incidens helyszínén. Rendelkeznek azokkal a felszerelésekkel, amelyeket egy helyszínelés megkövetel. Sajnálatos módon ezeknek a kis csapatoknak rengeteg munkájuk akad a közlekedési balesetek miatt. Néha azt mondjuk, nincs rendőr a világon, aki képes kezelni ezt a forgalmat. Az európai forgalom után nagyon nehéz hozzászokni az ittenihez. Továbbá azt is észben kell tartanunk, hogy nem mindenki örül az ENSZ-erők jelenlétének.

Remélhetőleg a pozitív folyamatok nem állnak le és az ENSZ eléri a célját, hogy újra megteremtse a békét Cipruson. Addig is a magyar katonák továbbadják az MP-s tudást a misszióba újonnan érkezőknek…