Magyarország 20 éve vesz részt az UNFICYP misszióban
Szöveg: Garaczi László őrnagy | 2013. december 18. 14:13Az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Misszió (UNFICYP) nem csak az ENSZ egyik legrégebbi művelete, hanem a Magyar Honvédség számára is az egyik első, és azóta is a folyamatosan végzett külföldi szerepvállalás.
Járőrben, UNFICYP, 1997
A Magyar Honvédség kezdetben – ENSZ felhatalmazással – katonai megfigyelőket, néhány fős csoportokat küldött Afrika (Angola, Uganda, Mozambik) és a Közel-Kelet (Irak, Kuvait) válsággócaiba. A ciprusi békét garantáló UNFICYP misszióba pedig egy négyfős megfigyelő csoporttal kapcsolódott be 1993-ban.
Az első nagyobb magyar ENSZ-békefenntartó erő – egészen pontosan 105 katona – 1997-ben érkezett Ciprusra, s kezdte meg tevékenységét az osztrák–magyar–szlovén békefenntartó zászlóalj magyar századaként. A vezető nemzeti szerepet akkoriban az osztrák katonák látták el.
A magyar kéksapkások „Camp Berger"-be (Louroujina faluban) és „Camp Izay"-ba (Athienou faluban) települtek és ezekben a körzetekben végezték feladataikat. A század- és szakaszparancsnokok közvetlen kapcsolatot tartottak fenn a szemben álló felekkel.
Az osztrák kontingens 2001-ben átadta a 4-es szektor vezető nemzeti szerepét a szlovákoknak, de a magyarok továbbra is a második legnagyobb nemzetként vettek részt a szektor munkájában.
ENSZ központi ellenőrzés, 2006
2004-ben a misszió újra megváltozott, mivel kiadták a „Force 860" direktívát, amelynek értelmében 2005-től lecsökkentették a misszió katonai létszámát a korábbi 1500-ról 860-ra. Természetesen ez magyarokat is érintette: részvételünk század erőről, szakasz szintű egységre módosult, a települési körzet pedig Athienoura és a zónában található 91-es járőrbázisra korlátozódott.
A járőrözés mellett a magyar katonák szerepet vállalnak a főparancsnokságon, az MFR-ban és az FMPU-ban Nicosiaban, valamint különféle beosztásokat töltenek be a 4-es szektor parancsnokságán, Famagustában.
2005-ben megjelentek a Katonai Megfigyelő és Összekötő Tisztek (MOLO-k), feladatuk ellátásában a magyar kontingens is jelentős szerepet vállalt. 2010-ben 7 szerb katona érkezett a misszióba, akik közül hatan az Athienou-i táborba, a magyar katonákkal közösen, a magyar kontingens részeként kezdték meg békefenntartó szolgálatukat.
4. szektor parancsnoki találkozó, 2010
Az UNFICYP misszióban az elmúlt 20 évben több, mint 3300 magyar katona teljesített békefenntartói szolgálatot. Mindezt tették úgy, hogy elismerést és megbecsülést vívtak ki hazájuknak, a Magyar Honvédségnek, és természetesen önmaguknak.
UNFICYP 4. szektor parancsnoksága, Famagusta – a többnemzeti erők képviselőinek címereivel, 2012