Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Parittyák: a pszichológiai hadviselés eszközei

Szöveg: honvedelem.hu / mult-kor.hu |  2011. május 7. 14:28

Az ókor jellegzetes fegyvernemét a fizikai mellett pszichológiai hadviselésre is alkalmazták: a kövekre vésett képek és feliratok egytől-egyig sértő szándékkal készültek – véli Amanda Kelly, a galwayi National University of Ireland professzora. A kutatónő szerint néhány parittyakőre csak jeleket rajzoltak, (például ökörfej) azonban a kidolgozottabbakon már olyan olyan feliratok voltak, mint a hadvezér, vagy város neve.

Néhány kő már nemcsak a testileg, hanem lelkileg is meg akarta sérteni az ellenséget. Az athéniak által használtakon olyan feliratok olvashatók, mint „nesze" vagy egy ciprusi változaton az, hogy „ez a tied", míg egy másik csoport feliratai már szexuális utalásokkal sértegetnek, s gyakran a nemiszervre utalnak.

A hajítófegyver fontos eleme volt Egyiptom, a görög államok és Róma hadviselésének, és számos csatamezőn feltűnt a perzsa háborúktól Brittania inváziójáig. A parittyák kicsiny méretük ellenére fizikai értelemben is hatásos fegyverek voltak. Néhány kutató szerint a tölteteket száz kilométeres óránkénti sebességgel, négyszáz méteres távolságba is ki tudták lőni.

Kelly szerint kövek feliratai a csatákban szemben álló felek műveltségére, olvasás- és írástudására is utalnak, hiszen az üzenetek meg nem értése nélkül alkalmazásuk értelmetlen lett volna. Az ókori világ hadseregei a „töltényekre" írt üzenetekkel egy mindmáig folyamatos hagyományt teremtettek. Például az Egyesült Államok bombázói több alkalommal üzenettel ellátott bombákat dobtak le a koreai és az afganisztáni háborúk során.