Repülő pillepalack, fahusáng és plexipajzs
Szöveg: Szűcs László | 2009. június 10. 14:51Befejezte felkészülését a koszovói Pec-be készülő MH KFOR Kontingens első váltása. A korábban MH KFOR Zászlóaljnak nevezett alegység tagjai szeptemberben kezdik meg szolgálatukat a Balkánon. A magyar katonák Táborfalván végrehajtott három napos záró gyakorlatának egyik mozzanatát a honvedelem.hu is megtekintette.
Repülnek a vízzel teli pillepalackok, hatalmasat csattannak a teljes védőfelszerelésbe öltözött, gumibottal felszerelkezett katonák plexipajzsain. Néhány homokkal töltött nejlonzsacskó is szétdurran a pajzsokon, két-három „rosszfiú" pedig hatalmas fahusángokkal ingerli, vagy éppen rugdossa az egyenruhásokat. Aztán felhangzik a parancs: „roham!" és a katonák néhány métert ismét hátrébb szorítják a hőzöngőket.
Itt egy barikád állja az útjukat, ám ez sem jelent komoly akadályt a gyorsreagálású szakaszt biztosító BTR–80-as harcjármű személyzetének. Alig néhány másodperc alatt szétszedik az úttorlaszt.
No de hogyan is kezdődött a „balhé"? A tábor bejáratánál felállított ellenőrző-áteresztő pontnál megjelent két, civil ruhás „helyi lakos", s azt követelték, hogy a katonák adjanak nekik vizet, mert az övék megposhadt, s a kisgyermekek rosszul lesznek tőle. A CIMIC részleg parancsnoka megnyugtatta a követelőzőket, hogy hamarosan megérkezik egy szállítmány, amelyből nekik is jut ivóvíz. A két „küldönc" láthatóan megnyugodva tért vissza sajátjaihoz, ám néhány percen belül mégis hatalmas tömeg jelent meg a kapunál.
Az eseményeket látva az ellenőrző-áteresztő pont parancsnoka a hadműveleti ügyelettől az állandó készenlétben álló gyorsreagálású szakasz kirendelését kérte. A teljes testet takaró védőfelszerelésbe öltözött alegység pedig rövid időn belül visszaverte a hőzöngő tömeget.
– A most látott feladat része annak a feladatrendszernek, amely Pec-ben kell majd végrehajtania a magyar kontingensnek – mondja a június 10-i bemutató után Krakkai Csaba őrnagy, az MH KFOR Kontingens parancsnoka, aki egyébként a szolnoki MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj törzsfőnöke. Megtudjuk azt is, hogy a mostani három napos, táborfalvai kitelepülés már a felkészülést záró gyakorlat.
Az állomány kiképzése egyébként még március közepén kezdődött, amikor a katonák – az úgynevezett egyéni
Krakkai őrnagy elárulja azt is: természetesen más feladatai is vannak a záró gyakorlaton a kontingens tagjainak. Például különféle járőrfeladatokat kell teljesíteniük a bázis közelében található településeken Felsőlajoson, Lajosmizsén, Táborfalván és Tatárszentgyörgyön. Az érintett települések polgármestereivel már egy héttel korábban egyeztettek az MH KFOR Kontingens CIMIC-es katonái, így senkit nem ért váratlanul a faluban feltűnő, fegyveresen, gépjárművel járőröző katona…
Az MH KFOR Kontingens egyébként hasonló feladatrendszerrel utazik ki a balkáni hadműveleti területre, mint a most is kinn tartózkodó MH KFOR Zászlóalj. A névváltozásnak mindössze annyi az oka, hogy amíg jelenleg két műveleti századdal vesznek részt a magyar katonák a koszovói békefenntartó misszióban, addig szeptembertől már csak egy alegységgel. És a támogató század is kisebb létszámú lesz. Azaz a jelenlegi 310-ről 205-re csökken a Pec-ben szolgálatot teljesítő magyar katonák száma.
A kontingens katonáinak többsége egyébként Szolnokon, az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóaljnál szolgál, de érkeztek katonák az ugyancsak szolnoki helikopterbázisról, a kecskeméti repülőbázisról, a székesfehérvári híradó és vezetéstámogató ezredtől, a kaposvári logisztikai ezredtől, illetve a tatai és a debreceni lövészdandároktól is. A speciális beosztások többségét pedig a logisztikai ellátó központ, a haditechnikai ellátó központ, a veszélyesanyag ellátó központ, illetve az állami egészségügyi központ állományából töltötték fel.
A kiképzést összesen 240-en teljesítették. A közülük utazókat az elkövetkező hetekben választják ki, egy kötelezően előírt személyi beszélgetésen. Aki „kimarad", az tartalékként vár arra, hogy adott esetben kijuthasson a hadműveleti területre – tudjuk meg Krakkai őrnagytól, aki egyébként, katonái többségéhez hasonlóan, több békefenntartó missziót teljesített már. Járt Cipruson, Koszovóban, Szarajevóban és Afganisztánban is.
A tervek szerint, a Pec-be készülő állományt július 15-én ünnepélyes keretek között búcsúztatják Szolnokon. Augusztus 11-én és 18-án két váltásban utaznak ki a hadműveleti területre, ahol szeptember 1-jével lépnek szolgálatba. Missziójuk hat hónapon keresztül tart.
Fotó: Szűcs László