Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A magyar békefenntartókat méltatta Schmitt Pál Pristinában és Szarajevóban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. december 22. 20:11

A Balkánon szolgáló magyar békefenntartókat méltatta Schmitt Pál köztársasági elnök és Hende Csaba honvédelmi miniszter a koszovói nemzetközi békefenntartó erő (KFOR) magyar kontingensénél december 22-én, csütörtökön, Pristinában tett látogatásán.

1595929222
A két politikus karácsony előtt nem hivatalos nyugat-balkáni körút keretében – dr. Benkő Tibor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar  főnökével együtt – kereste fel a magyar KFOR-kontingenst; előző nap Szarajevóban az Európai Unió boszniai békefenntartó erejének (EUFOR) zászlaja alatt szolgáló magyar katonáknál jártak.

Schmitt Pál, akinek személyében először utazott magyar államfő a koszovói békefenntartókhoz, a magyar KFOR-kontingens állománygyűlésén hangsúlyozta: Magyarország nagyon közel fekszik a Balkánhoz, s ha ez utóbbin fellobban egy szikra, az pillanatokon belül Magyarországon is lángra kap. Ebben az értelemben a magyar katonák a békét és a hazát is védik a Balkánon – tette hozzá.

Az államfő őszinte elismerését fejezte ki a magyar nemzet nevében a magyar békefenntartóknak. Mint mondta, szerdán Szarajevóban, csütörtökön pedig Pristinában láthatta azt a tisztes helytállást, amelyet a magyar katonák a béke fenntartása érdekében tanúsítanak.

1595929222
Hende Csaba honvédelmi miniszter a KFOR-kontingens előtt többek között arról beszélt, hogy a magyar katonák tevékenysége iránti hála és köszönet szerdán és csütörtökön folytatott minden megbeszélésén, minden partnerénél megjelent.

A miniszter még szerdán, az EUFOR magyar tagjai előtt az elmúlt egy évre visszatekintve részletesen ismertette a magyar honvédelmi rendszer megújítása terén elért eredményeket.

Hende Csaba csütörtökön arról is beszélt, hogy nagyon súlyos pénzügyi helyzetben van Magyarország és így a Magyar Honvédség is, és kitartásra kérte a katonákat.

A KFOR-kontingens állománygyűlése előtt a magyar katonák portugál társaikkal a fagyos, szeles időben látványos szimulációs gyakorlatot tartottak a tömegkezelésről, tömegoszlatásról – ízelítőt adva az államfőnek abból, milyen feladatok várnak rájuk más országbéli társaikkal együtt mostanában Koszovó északi részén.

A gyakorlat során botokkal felszerelkezett „tüntetők" támadták a tömegoszlató felszerelést öltő békefenntartókat, Molotov-koktélokat is dobtak ez utóbbiak közé, akik hol előretörtek, hol távolságot tartottak a „tömegtől", és időnként füstbombát lőttek ki. A „támadók" között végül fegyveresek is megjelentek, mire a KFOR-katonák páncélozott harcjárművekkel vonultak fel.

1595929222
Nyár óta folyamatos a feszültség Koszovó északi részén, a koszovói−szerb határátkelőknél. A helyi szerbek és albánok, valamint a békefenntartók között összetűzések törtek ki, amelyek már halálos áldozatokat is követeltek; sokan megsebesültek, köztük négy magyar békefenntartó is.

Tajti Miklós alezredes, a magyar KFOR-kontingens parancsnoka az MTI Hírcentrumnak elmondta: a magyar kontingens közvetlenül a KFOR-parancsnok alárendeltségében, a harcászati tartalék zászlóalj kötelékében működik: ez az egyik legrövidebb készenléti idejű alegység Koszovóban a váratlan helyzetek megoldására. Ez a legtöbb esetben tömegkezelési feladatokat jelent − gyakorlatilag meg kell akadályozniuk, hogy az Észak-Koszovóban élő nemzeti kisebbségek összetűzésbe kerüljenek. Az utóbbi időben a legnagyobb feladatot a szerbek által létesített északi útzárak felszámolásának biztosítása jelenti.

Magyarország a kezdetektől, 1999 óta részt vesz az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása alapján – a jugoszláviai NATO-csapásokat követően – a NATO vezetésével létrehozott KFOR tevékenységében. A KFOR létszáma jelenleg 5500 fő körüli, a magyar kontingensé pedig ezen belül közel 240.

1595929222
A köztársasági elnök csütörtökön udvariassági látogatást tett Atifete Jahjaga koszovói elnöknél, Hende Csaba honvédelmi miniszter és Benkő Tibor vezérkarfőnök munkaebéden vett részt Agim Ceku koszovói védelmi miniszterrel. Schmitt Pál megbeszélést folytatott a KFOR helyettes parancsnokával, Johann Luif dandártábornokkal.

A köztársasági elnök szerdán Szarajevóban az EUFOR és annak magyar kontingense életével ismerkedett. Az államfő találkozott az EUFOR parancsnokával, Robert Brieger vezérőrnaggyal, előadást hallgatott meg a boszniai helyzetről és az EUFOR működéséről, meglátogatta a magyar katonák szálláshelyét. A magyar küldöttség udvariassági látogatást tett a boszniai kollektív államelnökségnél is.

Az EUFOR ALTHEA misszió az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása alapján 2004 decemberében váltotta fel az előző, NATO-vezetésű boszniai békefenntartó missziót (SFOR). Az európai misszió feladata, hogy hozzájáruljon az 1992-1995 között véres polgárháború dúlta ország biztonságához, megakadályozza az erőszak kiújulását, segítse a boszniai hadsereg kiképzését. A magyar EUFOR-kontingens létszáma jelenleg közel 170 fő.

Magyar békefenntartók 1995 óta szolgálnak a Nyugat-Balkánon. Magyarország kiemelt céljának tekinti a balkáni országok euroatlanti integrációját, amelyet az első fél évben, az EU soros elnökeként is igyekezett előmozdítani.

Fotó: Kovács Attila (MTI) és Farkas Anikó

(A képek a koszovói látogatás során készültek.)